Reklama

Poznań: czy zakres szkolenia z pierwszej pomocy dla firm może zostać dostosowany do danej branży? Sprawdzamy!

"Wypadki chodzą po ludziach" - jest w tym starym powiedzeniu bardzo dużo prawdy. Pechowe, opłakane w skutkach zdarzenie może się zdarzyć praktycznie wszędzie: nie tylko w domu, w delegacji czy na urlopie, ale i w pracy. Jak im przeciwdziałać? Szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej to świetny punkt wyjścia! Tym bardziej że sam program kursu można łatwo dopasować do specyfiki poszczególnych branż.

Ile wypadków zdarza się w firmach w Polsce?

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszym półroczu 2023 roku doszło do ponad 28 tysięcy takich zdarzeń. Oznacza to wzrost o 1,8% względem analogicznego okresu przed rokiem. To, co może szczególnie niepokoić, to rosnący wskaźnik wypadkowości - ten zwiększył się z 1,89 do 1,99.

Jakie były główne przyczyny wypadków? Ponad 30% poszkodowanych uderzyło w nieruchomy obiekt. Niemal 20% osób doznało uszczerbku na skutek uderzenia w obiekt znajdujący się w ruchu oraz kontaktu z przedmiotami ostrymi, szorstkimi lub twardymi.

Z całej tej puli wypadków aż 57 zakończyło się śmiercią. Doszło też do 127 urazów klasyfikowanych jako ciężkie. Co ciekawe, zgłoszono też 93 zdarzenia podczas wykonywania prac w trybie zdalnym. Jak widać, szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników, wciąż mają rację bytu - tym bardziej że od zdecydowanej większości przedsiębiorstw działających w Polsce wymagają tego obowiązujące przepisy!

Jak wygląda kurs z pierwszej pomocy dla firm w praktyce?

W zdecydowanej większości przypadków są to zajęcia, które trwają zaledwie kilka godzin. Jednak fachowcom wystarczy już tyle czasu, by przekazać sporą dawkę wiedzy, dzięki której rosną szanse na to, że uda się złagodzić skutki wielu urazów, a być może nawet im zapobiec. Świetne, cenione przez pracodawców w całej Polsce szkolenia z pierwszej pomocy dla firm prowadzi Centrum Ratownictwa.

Firma świadczy też swoje usługi w stolicy Wielkopolski. Co warto podkreślić, współpracuje ze specjalistami, którzy przez wiele lat byli związani z systemem opieki zdrowotnej w Polsce i mają wyjeżdżone nie tylko setki, ale i tysiące godzin na karetkach.

Centrum Ratownictwa słynie również z tego, że kładzie bardzo duży nacisk na warstwę praktyczną. Pracownicy nie będą oglądali nudnych pokazów slajdów i recytowali regułek prawnych, przy których można zasnąć. Zajęcia będą ciekawe, praktyczne i nastawione na zdobycie konkretnej wiedzy.

W porozumieniu z firmą można je również poszerzyć lub zmodyfikować program kursu w taki sposób, by ten jak najlepiej odpowiadał realnym wyzwaniom, przed jakimi stoi Twoje przedsiębiorstwo. Wiadomo, że inne zagrożenia dotyczą pracy w fabryce, hucie, a inne niebezpieczeństwa czyhają w biurze czy w prywatnym przedszkolu.

Jak może wyglądać szkolenie z pierwszej pomocy w Twojej firmie?

Ile można nauczyć się w kilka godzin? Sporo! Na zajęciach Twój zespół nauczy się jak:

  • prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową i rozpoznawać nagłe zagrożenia ze strony układu krążenia,
  • korzystać z urządzeń AED,
  • postępować przy niedrożności dróg oddechowych,
  • przeprowadzić wywiad SAMPLE i jak postępować przy urazach,
  • zabezpieczyć rany, złamania, skręcenia i stłuczenia,
  • postępować przy wybranych jednostkach chorobowych (astma, zawał serca, epilepsja, omdlenie, hipoglikemia wynikająca z przebiegu cukrzycy),
  • ustabilizować pacjenta z poparzeniem termicznym lub chemicznym,
  • zadbać o odpowiednie wyposażenie firmowych apteczek pierwszej pomocy.

Z taką wiedzą na pewno o wiele prościej będzie zadbać o bezpieczeństwo pracowników, ale i klientów, którzy korzystają z usług Twojego biznesu!

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
35.90 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro