Reklama

Elewacja nie wyglądała najlepiej. Te dwa budynki położone w bliskim sąsiedztwie Warty przechodzą metamorfozę

fot. PIM
fot. PIM

Metamorfozę przechodzi Dom Pomocy Społecznej przy ul. Ugory.

"Rozpoczęte wiosną prace dotyczą dwóch budynków. W mniejszym, od strony ul. Ugory, dobiegają już końca. Do wykonania pozostała jedynie opaska zabezpieczająca elewację przed zabrudzeniem. Z kolei w głównym budynku znanym jako Dom Weterana, aktualnie realizowane są prace związane z elewacją, wymieniane są nieszczelne okna oraz drzwi" - mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA

Przed rozpoczęciem inwestycji na ścianach DPS-u widoczne były odspojenia elewacji, zacieki z tarasów i balkonów, dlatego stary tynk został skuty. Ściany piwnic nie spełniały norm cieplnych ze względu na braki izolacji termicznych, w złym stanie była też stolarka okienna czy drzwiowa.

"W zakres prac budowlanych dotyczących Domu Weterana wchodzi więc renowacja i ocieplenie elewacji oraz naprawa wszelkich spękań i uszkodzeń elementów żelbetowych. Zadanie obejmuje również renowację i ocieplenie balkonów wraz z wymianą balustrad. Wyłoniony w postępowaniu przetargowym wykonawca zajmie się również wykonaniem izolacji ścian zewnętrznych piwnic. Wymienione będą także: orynnowanie budynku, opierzenia i obróbki blacharskie oraz instalacja odgromowa. Przewidziane jest odtworzenie odwodnienia tarasów, balustrad i donic betonowych. Renowacji poddana zostanie pochylnia dla osób z niepełnosprawnościami wraz ze schodami zewnętrznymi przy głównym wejściu do budynku. Zmieni się także patio (dziedziniec), gdzie murki zostaną odnowione, płytki wymienione, a schody przejdą renowację. Drugi, mniejszy budynek przy ul. Ugory, został odnowiony w podobnym zakresie" - informują przedstawiciele PIM.

DPS położony w malowniczym sąsiedztwie Warty oraz parku Szelągowskiego został zaprojektowany przez zespół architektów związanych z poznańskim biurem Miastoprojekt, które od końca lat 40. odpowiadało za dużą część odbudowy Poznania ze zniszczeń wojennych. Dziś DPS przy ul. Ugory przeznaczony jest dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Po remoncie osoby te przebywać będą w znacznie lepszych warunkach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega. Może być niebezpiecznie na drogach!
12℃
-2℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
67.75 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro