Reklama

Poznaniacy dziś świętują podwójnie. Sporo się dzieje w mieście!

Tłumy na imieninach ul. Święty Marcin w 2019 roku | fot. Łukasz Nowicki
Tłumy na imieninach ul. Święty Marcin w 2019 roku | fot. Łukasz Nowicki

11 listopada to Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości. To także od wieków dzień poświęcony św. Marcinowi, który jest jednym z najbardziej popularnych w Poznaniu świętych.

11 listopada w Poznaniu świętuje się podwójnie. To ważny dzień dla wszystkich Polaków, ponieważ mija 105 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia skapitulowały Niemcy i zakończyła się I Wojna Światowa, a rządząca w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władze w państwie Józefowi Piłsudskiemu.

Dla Poznania to dzień szczególnie ważny, ponieważ obchodzone są urodziny ulicy Święty Marcin. Ten święty dla Poznania jest szczególnie ważny. Jego płaszcz rozcięty na pół i ofiarowany jako okrycie dla żebraka jest od stuleci symbolem chrześcijańskiej powinności opieki nad ubogimi. W organizowanych od lat w Poznaniu Imieninach Ulicy przeplatają się motywy obu świąt. Tradycyjnie dziś królować będą rogale marcińskie - to już nasza poznańska tradycja.

W mieście dzieje się dziś bardzo dużo. Uroczystości związane ze Świętem Niepodległości rozpoczęły się o godz. 9:00 od mszy świętej w farze poznańskiej. Główne obchody odbędą się na Łęgach Dębińskich w parku im. Jana Pawła II (dojazd od ul. o. Mariana Żelazka). O szczegółach pisaliśmy tutaj.

W sobotę, poznaniacy i poznanianki świętować będą też Imieniny Ulicy Święty Marcin. Zapowiedziano mnóstwo atrakcji wśród nich między innymi pardę i Bieg Niepodległości. Szczegółowy program znajdziemy tutaj.

Ulicami miasta przejdzie też Marsz Niepodległości. Piszemy o tym tutaj.

Przez cały dzień trzeba się też liczyć z utrudnieniami komunikacyjnymi. Wszystkie szczegóły znajdziemy tutaj i tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowa środa!
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
7.96 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro