Reklama

Znów będą tłumy? W sobotę poznaniacy będą się bawić na imieninach ul. Święty Marcin. Oto program!

Tłumy na imieninach ul. Święty Marcin w 2019 roku | fot. Łukasz Nowicki
Tłumy na imieninach ul. Święty Marcin w 2019 roku | fot. Łukasz Nowicki

Zapowiedziano, że 11 listopada w Poznaniu będzie wyjątkowy.

Najpierw ulicami przejdzie korowód, który zakończy się uroczystym przekazaniem kluczy do bram miasta św. Marcinowi. W ciągu dnia zapowiedziano mnóstwo atrakcji, a wieczorem na scenie głównej wystąpi czeski zespół Uz jsme doma i Majka Jeżowska.

"Imieniny Ulicy wracają na świeżo wyremontowaną ul. Św. Marcin, która przez ostatnie lata przechodziła metamorfozę. 11 listopada poznanianki i poznaniacy ponownie pokażą jak radośnie obchodzić zarówno Dzień Niepodległości, jak i Imieniny Ulicy. Co najważniejsze, będziemy świętować razem w duchu otwartości i dobroczynności. Zapraszam wszystkich mieszkańców i gości odwiedzających stolicę Wielkopolski do wspólnej zabawy" - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Jak podkreśla Andrzej Maszewski, organizator Imienin Ulicy Św. Marcin, świętowaniu przyświecać będzie idea poznańskich obchodów 11 listopada, która podobnie jak w poprzednich latach, wyraża się w haśle "Czyń dobro", nawiązującym do postawy patrona św. Marcina. "Zbieżność z Dniem Niepodległości sprawia, że pragniemy przypomnieć, czym jest nowoczesny patriotyzm polegający na trosce o słabszych i potrzebujących pomocy, budowaniu płaszczyzn porozumienia oraz dbałości o otoczenie - środowisko naturalne i klimat. Jednocześnie chcemy się nim dzielić, organizując obchody 11 listopada pozbawione patosu i podziałów, wypełnione dumą z lokalności i dziedzictwa oraz szacunkiem dla różnorodności, a także otwartością i przyjacielskimi gestami" - mówi Andrzej Maszewski.

Obchody 11 listopada rozpoczną się o godzinie 11:00. W programie imprezy znajdują się liczne atrakcje dla całej rodziny: warsztaty plastyczne i artystyczne, pokazy akrobatyczne Teatru z Głową w Chmurach czy breakdance'u. Dla publiczności zagrają: zespół Siły Specjalne i Pan Kataryniarz. "Strefę organizacji pozarządowych, działających na rzecz drugiego człowieka, wypełnią warsztaty, animacje i prezentacje o codziennej działalności NGOsów. Przez cały dzień aż do późnego wieczora będzie działał kiermasz, kuszący swoimi smakami i wyrobami rzemieślniczymi. Gospodarze i gospodynie lokali gastronomicznych mieszczących się przy ulicy Św. Marcin zaproszą na imieninowe menu i specjalną grę miejską. Animacje będą dostępne przez cały dzień. Wieczorem na dużej scenie na placu Adama Mickiewicza, wybrzmią dźwięki czeskiego zespołu Uzjsme doma i dobrze znana kilku pokoleniom Polaków i Polek, Majka Jeżowska, autorka niezapomnianych piosenek, które wszyscy potrafią zanucić" - zapowiadają miejscy urzędnicy.
Po kilkuletniej przerwie wraca tradycyjny korowód. Barwna parada wyruszy od ulicy Piekary i dotrze do ulicy Wieniawskiego. Weźmie w niej udział 300 osób, na czele ze Świętym Marcinem w stroju rzymskiego legionisty.

Świętowanie można zacząć już nawet przed 11 listopada. "Centrum Kultury Zamek zaprasza poznaniaków i poznanianki do wspólnego przygotowania dekoracji na Imieniny Ulicy Św. Marcin. Kolorowe proporczyki - bo o ich tworzeniu mowa - ozdobią główną arterię miasta. Codziennie w godzinach 14-19 można włączyć się do wspólnej akcji przygotowywania upcyklingowych dekoracji lub przekazać na ten cel niepotrzebne materiały i tekstylia" - zapowiedziano.

IMIENINY ULICY 2023 - PROGRAM
KIERMASZ ROGALA
godz. 11:00-21:.30 - al. Niepodległości oraz ul. Św. Marcin
ANIMACJE
Pracownia Ładne Rzeczy, ul. Św. Marcin 57:
godz. 11-13 | "Lalki motanki i origami świętomarcińskie" - warsztaty / Fundacja Art Cluster
godz. 11-13 i g. 15-18 | warsztaty plastyczne / Fundacja AITWAR
Przestrzeń ul. Św. Marcin:
godz. 12-18 | Pan Kataryniarz
godz. 15-18 | Teatr z Głową w Chmurach (szczudlarze, żonglerzy, kuglarze)
Skrzyżowanie ulic Św. Marcin i F. Ratajczaka
godz. 15-18 | Pokazy tańca breakdance
Pod Alfami:
godz. 15-21 | Sety dj-skie
Okolice ul. Garncarskiej:
godz. 15-18 - Nienaturalne Pobudzenie Sounsystem
godz. 18-21 - Dj Radar
godz. 15.30, 16.30 i 17.30 | Fundacja Nordoff Robbins, Zespół Muzyczny SIŁY SPECJALNE
STREFA NGOSÓW
godz. 11-13 i godz. 15-18
Strefa prezentacji organizacji pozarządowych działających na rzecz drugiego człowieka w Poznaniu - warsztaty, spotkania i okazje do rozmów z tymi, którzy działają na co dzień.
KOROWÓD
Korowód wyruszy z ul. Piekary i przejdzie na plac Adama Mickiewicza. Start o godz. 13:00. Po nim odbędzie się uroczyste przekazanie kluczy do miasta z udziałem Prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka oraz Orkiestry na rowerze.
KONCERTY FINAŁOWE
Scena Główna na placu A. Mickiewicza:
godz. 18 | Uzjsme doma
godz. 19:15 | Majka Jeżowska
KOALICJA Święty Marcin
Gra uliczna oraz prezentacja okolicznych lokali.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
12℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
13.12 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro