Reklama
Reklama

Przybywa kostki na Starym Rynku. Wśród niej kostka historyczna, która pamięta lata 60. ubiegłego wieku

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Z każdym dniem przybywa gotowej nawierzchni na Starym Rynku i w jego okolicach.

Jak przypominają miejscy urzędnicy, w XII wieku wiele ulic w rejonie rynku było wykonanych z kamieni polnych. - Prawdopodobnie do 1890 roku ulice w Poznaniu brukowano przede wszystkim kamieniem polnym, czyli głazami narzutowymi. Później odpowiedni materiał był sprowadzany z innych krajów. Ciemnoczerwone granitowe kostki ze Starego Rynku pochodziły ze Skandynawii i wiele wskazuje na to, że zostały sprowadzone jako gotowy produkt - w czym znacząco pomógł rozwój linii kolejowych. To właśnie pociągami masowo przywożono do Prus szwedzkie granity. Szare kostki bazaltowe były najprawdopodobniej sprowadzane z Dolnego Śląska - wyjaśniają.

Sytuacja zmieniła się po wojnie, gdy trzeba było odbudować poznańskie Stare Miasto. Wówczas płyta rynku wyglądała fatalnie - miejscami była pokryta asfaltem, miejscami kostką granitową, a w niektórych miejscach nawierzchni nie było wcale. Zdecydowano więc o uporządkowaniu przestrzeni z wykorzystaniem kostki granitowej, a przy kamienicach pozostawiono chodniki z granitowych płyt. Początkowo, wokół wewnętrznej zabudowy, utworzono parkingi dla samochodów.

Wielka odbudowa trwała w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. - W marcu 1955 roku po raz ostatni na rynek wjechały tramwaje, a w następnych latach zdemontowane zostały tam tory i sieć trakcyjna. Nową nawierzchnię, oświetlenie i stałą iluminację rynek otrzymał ostatecznie w 1965 roku. Projekt posadzki opracowali w Przedsiębiorstwie Projektowania Budownictwa Miejskiego "Miastoprojekt" Zygmunt Lutomski i Stanisław Cesar. Prace zostały wykonane przez Zarząd Dróg, Mostów i Zieleni oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Teraz, po wielu dekadach, Stary Rynek zyskuje nową nawierzchnię. Starą kostkę zdemontowano, a 1/3 z niej wraca na płytę rynku. Pozostała część będzie wykorzystywana w innych miejskich inwestycjach. Historyczna kostka ma być ułożona w centrum Starego Rynku - w bloku śródrynkowym. - Tam ułożone zostaną również stare, ale nadal użyteczne granitowe płyty i krawężniki. Dodatkowo wokół najcenniejszych obiektów, np. Ratusza, Odwachu, Wagi Miejskiej zastosowana będzie opaska z kamieni polnych, odkrytych w trakcie badań archeologicznych, stanowiących kiedyś historyczną nawierzchnię. Dzięki temu będzie można równocześnie wyeksponować tę najstarszą część rynku i podkreślić wyjątkowy charakter tego miejsca - podkreśla magistrat.

- Historyczna kostka będzie także wbudowana we fragmentach ulic wokół Starego Rynku. Pierwsze efekty prac na ul. Żydowskiej można już zobaczyć. Zgodnie z aktualnymi wynikami badań archeologicznych, w ulicy Quadro, wzdłuż elewacji Arsenału i Muzeum Wojskowego wyeksponowany zostanie w nawierzchni przebieg murów historycznej zabudowy, wykonany z ceramicznej cegły klinkierowej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
29 km
Stan powietrza
PM2.5
9.23 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro