Reklama

Uwaga! Niebezpieczny fake news w sieci! To fotomontaż zdjęcia ze Sławomirem Mentzenem i linki, przed którymi ostrzega CERT Polska!

fot. Kadr z filmu Sławomira Mentzena/Facebook
fot. Kadr z filmu Sławomira Mentzena/Facebook

Internet obiegła informacja o rzekomym aresztowaniu polityka Konfederacji.

Jak się okazało, linki do artykułu, między innymi promowane na Instagramie, informujące o aresztowaniu Sławomira Mentzena, to fake news. Artykuł był "naszpikowany" linkami do programu, w którym ludzie mieli inwestować swoje pieniądze i zarabiać na tym.

Fabuła artykułu dotyczyła Kuby Wojewódzkiego i Sławomira Mentzena. Ten pierwszy miał zaprosić polityka Konfederacji do swojego programu, a on miał mu zdradzić na żywo, jak zarobić w kilka dni milion. Przede wszystkim, program Kuby Wojewódzkiego nigdy nie był transmitowany na żywo, co już powinno dać do zrozumienia czytelnikom, że może to być fake news. Sam prowadzący nigdy nie krył tego, że odcinki są nagrywane wcześniej i montowane. Tymczasem w fake newsach czytamy o tym, że Kuba Wojewódzki musiał przerwać program transmitowany na żywo, ponieważ Sławomir Mentzen ujawnił link do programu, na którym każdy może zarabiać miliony. Potem artykuł zgrabnie zaczął zachęcać czytelników do inwestowania. Każdy, kto chciał zacząć zarabiać, miał na początek wpłacić ponad tysiąc złotych. CERT Polska wydała ostrzeżenie przed tymi linkami. Nie należy w nie wchodzić, a już na pewno nie inwestować pieniędzy.

Zdjęcia przedstawiające rzekome aresztowanie Sławomira Mentzena zostały przerobione. Twarz polityka została "doklejona" do fotografii prawdziwych przestępców - poinformował portal demagog.org.pl

Jak nietrudno domyślić się, to całkowicie zmyślona publikacja - wyjaśnia "Wprost" i dodaje, że nie wiadomo, kto jest autorem fałszywego newsa. Portal "Demagog" sugeruje, że powodem fake newsów i fotomontaży mogą być zbliżające się wybory.

CERT Polska przypomina, że każdy może zgłosić podejrzane strony, które wyłudzają dane osobowe lub pieniądze. Każdy może zgłosić stronę, która może wyłudzać dane osobowe, dane uwierzytelniające do kont bankowych lub serwisów społecznościowych, za pomocą formularza dostępnego na https://incydent.cert.pl/phishing. W przypadku gdy źródłem podejrzanej strony jest wiadomość SMS, zachęcamy do przesłania jej na nasz numer - informuje CERT Polska.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro