Reklama
Reklama

Zegar wieżowy w Starym Browarze ma 111 lat i dwa dzwony: Jana i Grażynę. Tak skomplikowany mechanizm ma jeszcze jeden zegar w kraju

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Jak informuje Czas na wysokości - zegary wieżowe, przez kilka tygodni zegar na wieży centrum handlowego Stary Browar był zatrzymany. Powodem były prace serwisowe przeprowadzane przez tę firmę. Zegar został wyprodukowany w 1912 roku przez Johanna Friedricha Weule. I choć ma już 111 lat, wciąż świetnie potrafi odmierzać czas.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

- Po przeprowadzonych w ostatnim czasie pracach serwisowych, czasomierz z 1912 roku na wieży CH Stary Browar wykazał dokładność pracy na poziomie średnio 2,5 sekundy na dobę. Dawne zegary wieżowe, jeśli są właściwie utrzymane, mogą bez problemu prawidłowo odmierzać czas - informuje Czas na wysokości.

Ciekawostkę na temat zegara zdradza tez miasto. Okazuje się, że w Polsce są tylko dwa tak skomplikowane mechanizmy zegarów - jeden z nich właśnie w Starym Browarze. Zegar ma też dwa dzwony z oryginalnymi imionami - Jan i Grażyna. Jak łatwo się domyślić, inspiracją do takiego nazwania dzwonów było małżeństwo Kulczyków. To Grażyna była pierwszą właścicielką centrum handlowego, które sprzedała w 2015 roku.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
4℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
35.23 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro