Reklama
Reklama

Kolczak zbrojny znaleziony w sypialni na Starołęce. To jeden z nielicznych jadowitych pająków w Polsce

fot. Czytelnik
fot. Czytelnik

O nietypowej wizycie poinformował nas Czytelnik.

- Przestroga dla mieszkańców Starołęki, w nocy nad moim łóżkiem na ścianie znajdował się jadowity kolczak zbrojny! Prawdopodobnie w związku z ocieplającym się klimatem te pająki przywędrowały do Polski i mało kto o tym wie, że są to jadowite pająki - napisał do nas Czytelnik.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Skonsultowaliśmy się w tej sprawie ze specjalistą z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - To faktycznie jest kolczak zbrojny. Musiał być zawleczony z terenu lub przez domowego pupila. Jest jadowity i trzeba na niego uważać - wyjaśnia prof. UPP dr hab. inż. Paweł Sienkiewicz z Katedry Entomologii i Ochrony Środowiska UP w Poznaniu.

O kolczaku zbrojnym pisaliśmy na naszym portalu już w ubiegłych latach. W 2020 roku natknął się na niego jeden z leśniczych na terenie obornickich lasów. - Jeden z nielicznych pająków występujących w Polsce, których jad powoduje zatrucie - trwające nawet do dwóch tygodni. Zawarte w nim hemolizyny wywołują stan zapalny, piekący ból, nudności, a nawet zawroty głowy - pisał leśniczy. Dziś kolczaki zbrojne coraz częściej pojawiają się w Polsce i ich widok nie powinien już nikogo dziwić.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
4℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
35.23 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro