Reklama
Reklama

Na Uniwersytecie Przyrodniczym jednak nie będzie 'traktowania zgodnie z deklaracją płciową'. Przemysław Czarnek dziękuje rektorowi

ZDJECIE ILUSTRACYJNE. | fot. drewno.pl/archiwum
ZDJECIE ILUSTRACYJNE. | fot. drewno.pl/archiwum

Rektor UP przychylił się do sugestii Ministra Edukacji w tej sprawie.

Minister Edukacji Przemysław Czarnek opublikował pismo od rektora na Twitterze.

W odpowiedzi na Pana pismo pragnę poinformować, że biorąc pod uwagę Pana stanowisko, w szczególności wyrażone wątpliwości natury prawnej dotyczącej istnienia wyrażanej podstawy prawnej do podjęcia zarządzenia nr 30/2023 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z dnia 10 maja 2023 roku w sprawie procedury traktowania zgodnie z deklarowaną tożsamością płciową (...) podjąłem decyzję o jego uchyleniu - to początek pisma, które rektor UP wystosował do Przemysława Czarnka.

W dalszej części pisma rektor wyjaśnia, iż podstawą przemawiającą za przyjęciem takiego zarządzenia są przepisy Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Chodzi o przepisy, w których zakazuje się dyskryminacji. Rektor zapewnił, że dba o wysoką jakość kształcenia oraz bezpieczeństwo studentów, a także chce zapewnić studentom środowisko wolne od przemocy.

-Studenci, doktoranci, nauczyciele akademiccy, bez wyjątku zasługują na należyty im szacunek - czytamy w piśmie, które rektor zaadresował do ministra edukacji.

Jednak Przemysław Czarnek skwitował dwustronne pismo jednym zdaniem na Twitterze - Dziękuję Panu Rektorowi Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za autorefleksję i wycofanie wątpliwych prawnie rozstrzygnięć. Po interwencji kierowanego przeze mnie ministerstwa p. Rektor uchylił zarządzenie.

O sprawie epoznan.pl pisał czerwcu. Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego piewotnie wprowadził procedurę, dzięki której studenci mogli określić swoją płeć, a także poprosić uczelnię, aby informację o uzgodnionej płci studenta przekazać innym studentom.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
-2℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
6.83 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro