Reklama
Reklama

Substancja ropopochodna w Cybinie? "Po każdym deszczu do rzeki spływa syf z ulic"

fot. Paweł
fot. Paweł

Mieszkańcy w czwartek powiadomili służby.

O sprawie poinformował nas Czytelnik. - Będąc na spacerze w czwartek około godziny 18.40 zauważyłem bardzo silny strumień wody wypływający z kanału łączącego zbiornik retencyjny z rzeką Cybiną. Strumień był zanieczyszczony substancjami ropopochodnymi. Nad stawem i wzdłuż rzeczki rozchodził się bardzo silny zapach ropy. Woda wypływająca z "kanału" miała kolor brunatno-szary, przejrzystość wody była poniżej centymetra, a woda w stawie na wysokości huty szkła Antoninek była pokryta warstwą tęczowej substancji. Powiadomiona została straż miejska, która po około godzinie, czyli o 19.50 pojawiła się na miejscu. Straż miejska powiadomiła straż pożarną, która również pojawiła się nad rzeczką - napisał Paweł.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

W tej samej sprawie napisał do nas także Marek. - Jestem mieszkańcem Swarzędza. Mieszkam niedaleko stawów Antoninek i Młyńskiego. Płynie tędy Cybina. Po każdym deszczu do rzeki spływa cały syf z ulic. Jest zrobiony kolektor za miliony, ale nikt o to nie dba - wyjaśnia.

Straż miejska potwierdza, że funkcjonariuszki były wczoraj na miejscu. - Potwierdziły zgłoszenie. Stwierdziły wyczuwalny mocny zapach ropy w rejonie Cybiny. Do rzeki płynęła szarawa substancja, która następnie dostawała się do stawu. Strażniczki wezwały strażaków - mówi Anna Nowaczyk z SM.

Marcin Tecław z KM PSP w Poznaniu także potwierdza, że straż pożarna była na miejscu. - W wyniku rozpoznania sytuacji strażacy nie stwierdzili zagrożenia - mówi.

Zapytaliśmy magistrat o to, czy ma informacje w sprawie spływania nieczystości do Cybiny. Czekamy na odpowiedź.

  • Aktualizacja
    poniedziałek, 19.06.2023 r., godz. 11.01
    Aktualizacja
    poniedziałek, 19.06.2023 r., godz. 11.01
    Mamy odpowiedź UM: - Wydział Klimatu i Środowiska UMP nie otrzymał zgłoszenia o zanieczyszczeniu substancjami ropopochodnymi wód rzeki Cybiny. Cybina jest śródlądową wodą płynącą i prawa właścicielskie do wód tej rzeki wykonuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska, do kontroli przestrzegania przepisów o ochronie środowiska oraz badania i oceny stanu środowiska jest powołana Inspekcja Ochrony Środowiska - Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu. W związku z sytuacją opisaną przez Panią Redaktor Wydział Klimatu i Środowiska przekazał informacje do wymienionych urzędów - wyjaśnia Magdalena Żmuda, dyrektorka Wydziału Klimatu i Środowiska UMP.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa! Uwaga na drogach i chodnikach!
0℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
125.76 μg/m3
Bardzo zły
Zobacz pogodę na jutro