Wielkopolska gmina wycofuje się z uchwały ustalającej na jej terenie strefę wolną od LGBT. Powód? Pieniądze
Decyzja zapadła w czwartek.
Gmina Szczytniki w powiecie kaliskim od maja 2019 roku była "strefą wolną od LGBT", przynajmniej zgodnie z uchwałą przyjętą przez gminnych radnych. Grupa Stonewall kilka miesięcy później podała, że takie stanowisko przyjęto, a nie wychwycono tego wcześniej, bo "radni i radne oddawali swoje głosy w sprawie "deklaracji LGDP"". Doszło oczywiście do kuriozalnego błędu, którego nikt z radnych nie wychwycił, co więcej radni mówili w trakcie sesji o "ideologii LGDP".
- W poczuciu odpowiedzialności za edukację i wychowanie młodego pokolenia oraz w poszanowaniu naszych wielowiekowych tradycji narodowych i wartości chrześcijańskich, Rada Gminy Szczytniki wydaje stanowisko sprzeciwiające się szerzeniu ideologii LGBT i gender w naszej wspólnocie samorządowej, w gminnych placówkach oświatowych i życiu społecznym. Ideologia LGBT i gender podważają autorytet rodziny, szkoły oraz kwestionują prawo naturalne, poparte wiedzą naukową i psychologiczną - można było przeczytać w uzasadnieniu. - Deklarujemy, że Gmina Szczytniki będzie wierna tradycji narodowej i wartościom chrześcijańskim, które dały podwaliny pod utworzenie państwa polskiego. Inspiracją dla naszych starań są tak istotne wydarzenia jak chrzest Polski, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz odrodzenie samorządności po upadku komunizmu - dodano.
Dziś sytuacja się zmieniła. Jak poinformował Atlas Nienawiści zajmujący się nagłaśnianiem przypadków wezwań do dyskryminacji w polskich samorządach, w czwartek radni gminni ze Szczytnik zagłosowali, by uchylić stanowisko rady w sprawie LGBT. Za zagłosowało 8 radnych, a 7 było przeciw. Jak zauważa aktywistka Iwona Janicka, powód takiej decyzji jest prosty. Aby móc korzystać z funduszy unijnych, samorządy muszą respektować Karty Praw Podstawowych UE, w tym zasadę mówiącą o niedyskryminacji.
Najpopularniejsze komentarze