Reklama

Wielkopolska gmina wycofuje się z uchwały ustalającej na jej terenie strefę wolną od LGBT. Powód? Pieniądze

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Przemysław Łukaszyk
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Przemysław Łukaszyk

Decyzja zapadła w czwartek.

Gmina Szczytniki w powiecie kaliskim od maja 2019 roku była "strefą wolną od LGBT", przynajmniej zgodnie z uchwałą przyjętą przez gminnych radnych. Grupa Stonewall kilka miesięcy później podała, że takie stanowisko przyjęto, a nie wychwycono tego wcześniej, bo "radni i radne oddawali swoje głosy w sprawie "deklaracji LGDP"". Doszło oczywiście do kuriozalnego błędu, którego nikt z radnych nie wychwycił, co więcej radni mówili w trakcie sesji o "ideologii LGDP".

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

- W poczuciu odpowiedzialności za edukację i wychowanie młodego pokolenia oraz w poszanowaniu naszych wielowiekowych tradycji narodowych i wartości chrześcijańskich, Rada Gminy Szczytniki wydaje stanowisko sprzeciwiające się szerzeniu ideologii LGBT i gender w naszej wspólnocie samorządowej, w gminnych placówkach oświatowych i życiu społecznym. Ideologia LGBT i gender podważają autorytet rodziny, szkoły oraz kwestionują prawo naturalne, poparte wiedzą naukową i psychologiczną - można było przeczytać w uzasadnieniu. - Deklarujemy, że Gmina Szczytniki będzie wierna tradycji narodowej i wartościom chrześcijańskim, które dały podwaliny pod utworzenie państwa polskiego. Inspiracją dla naszych starań są tak istotne wydarzenia jak chrzest Polski, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz odrodzenie samorządności po upadku komunizmu - dodano.

Dziś sytuacja się zmieniła. Jak poinformował Atlas Nienawiści zajmujący się nagłaśnianiem przypadków wezwań do dyskryminacji w polskich samorządach, w czwartek radni gminni ze Szczytnik zagłosowali, by uchylić stanowisko rady w sprawie LGBT. Za zagłosowało 8 radnych, a 7 było przeciw. Jak zauważa aktywistka Iwona Janicka, powód takiej decyzji jest prosty. Aby móc korzystać z funduszy unijnych, samorządy muszą respektować Karty Praw Podstawowych UE, w tym zasadę mówiącą o niedyskryminacji.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro