Ogromne osiedle powstanie nad Wartą. Niemal 50 budynków i 1800 mieszkań
Wkrótce ruszy największa od lat inwestycja mieszkaniowa w prawobrzeżnym Poznaniu. Ma powstać na Starołęce.
Inwestorem przedsięwzięcia jest firma Vastint Poland, znana Poznaniakom z realizacji kompleksu biurowego Business Garden przy ul. Bułgarskiej, a także z przygotowania projektu rewitalizacji Starej Rzeźni.
Portowo to inwestycja mająca powstać na 19-hektarowym terenie zlokalizowanym nad Wartą, w bezpośredniej bliskości śródmieścia Poznania, przy jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych miasta - Rondzie Starołęka. Od niedawna teren przyszłego osiedla ma też dostęp do Wartostrady. Realizacja przedsięwzięcia będzie przebiegać w 5-6 etapach. Uruchomienie budowy pierwszego z nich planowane jest jesienią tego roku, natomiast zakończenie ostatniego etapu nastąpi prawdopodobnie w 2036 roku.
"Teren dawnego portu rzecznego to przepiękny, aczkolwiek wciąż mało znany zakątek Poznania. Wszyscy, którzy go odwiedzają, są zaskoczeni, że taka perełka do tej pory zachowała się w mieście. Działalność fabryki Stomil zostanie wygaszona w najbliższych latach i tym samym zniknie ostatni argument przeciw osiedlaniu się w tej urokliwej okolicy. Można tę sytuację porównać do Jeżyc, gdzie na terenach poprzemysłowych kwitnie budownictwo mieszkaniowe - piękne domy powstają na terenach opuszczonych przez cztery spore przedsiębiorstwa: Goplanę, Wiepofamę, Powogaz i Modenę. Teraz czas na Starołękę!", mówi Rafał Przybył, Regional Manager, Vastint Poland.
Docelowo osiedle składać się będzie z blisko 50 budynków wielorodzinnych o zróżnicowanym charakterze z nowoczesnymi parterami usługowo-handlowymi. Od ulicy Hetmańskiej i ronda Starołęka planowana jest zabudowa wielkomiejska, natomiast od strony rzeki znacznie niższa i bardziej kameralna. W ramach projektu planowana jest także przebudowa ul. Starołęckiej na odcinku od ronda Starołęka do ul. Romana Maya.
"Portowo położone jest na terenie o wyjątkowych walorach krajobrazowych, co zostało wykorzystanie w projekcie. Osiedle będzie delikatnie obniżało się ku rzece, co pozwoli zapewnić przyszłym mieszkańcom bezpośredni kontakt wzrokowy z wodą, między innymi dzięki temu, że niższe budynki będą usytuowane bezpośrednio przy rzece, a te wyższe stopniowo, coraz dalej. Będzie to miejsce bardzo zazielenione, gdyż tereny zielone będą stanowić blisko 30% powierzchni osiedla. Projekt przewiduje także szereg przyjaznych środowisku rozwiązań, które zostaną potwierdzone certyfikatem LEED"- mówi Szymon Wojciechowski, współwłaściciel i Architekt-Partner w APA Wojciechowski Architekci.
Osiedle zaplanowano jako samowystarczalne miasteczko z udogodnieniami i usługami. Będzie oferować w sumie 1800 mieszkań na sprzedaż i wynajem dla klientów indywidualnych. Metraże będą wahać się od 30 m2 w przypadku małych kawalerek do ponad 100 m2 w 5-ciopokojowych apartamentach.
Najpopularniejsze komentarze