Reklama

Starołęcka: w końcu ruszy budowa gigantycznego osiedla nad Wartą na nawet 1800 mieszkań. Są nowe wizualizacje

fot. Vastint Polska
fot. Vastint Polska

O budowie Portowa mówi się od lat, ale teraz wszystko wskazuje, że w końcu ruszy.

We wrześniu 2011 roku firma SwedeCenter, dziś Vastint Poland, poinformowała, że chce wprowadzić w Poznaniu w życie projekt Portowo. Zapowiadano, że na 15 hektarach terenu (pomiędzy Wartą a ulicą Starołęcką) powstanie nowoczesna zabudowa mieszkaniowo-usługowa. Wstępne plany projektu zakładały powstanie m.in. portu z mariną dla obsługi ruchu turystycznego i komunikacyjnego. Już wtedy inwestor zapewniał, że teren będzie otwarty dla mieszkańców Poznania i turystów, a linia brzegowa rzeki nie zostanie naruszona. Deweloper zapowiadał też, że zadba o zmodernizowanie układu komunikacyjnego ulicy Starołęckiej. Prace miały ruszyć już w 2013 roku, ale przez kolejne 9 lat nic w tej sprawie się nie działo.

W styczniu ubiegłego roku inwestor poinformował, że otrzymał pozwolenie na budowę osiedla Portowo. Zapowiedziano wówczas, że w pierwszym etapie prac wybudowanych zostanie 378 mieszkań w jedenastu budynkach. Prace miały się rozpocząć w ubiegłym roku, po wyborze generalnego wykonawcy prac. Ale znowu zdarzył się "poślizg". Jak podaje Ratajska Telewizja Kablowa, kilka tygodni temu nastąpił przełom - na terenie przeprowadzono pierwsze prace porządkowe. Wycięto stąd m.in. 100 drzew, ale planowane są nasadzenia około 200 nowych. Inwestor liczy, że prace budowlane zaczną się w trzecim kwartale bieżącego roku, obecnie trwa procedura przetargowa. Z założeń wynika, że budowa pierwszego etapu potrwa maksymalnie 3 lata.

Docelowo osiedle będzie się składać z nawet 1800 mieszkań w 47 budynkach. - Będą to zarówno małe, wygodne kawalerki i mieszkania dwupokojowe, jak i rodzinne trzy- i czteropokojowe mieszkania, a także duże, pięciopokojowe apartamenty - informował przed rokiem Vastint. Co ciekawe, lokale nie trafią do sprzedaży w momencie, gdy rozpocznie się ich budowa. Nabywcy będą mogli je kupić dopiero, gdy mieszkania będą wykończone pod klucz i gotowe do wprowadzenia się.

Z ustaleń RTK wynika, że kolejne etapy zakładają też utworzenie ogólnodostępnej przystani na Warcie. Inwestor ma też przebudować ulicę Starołęcką od ronda Starołęka do ulicy Romana Maya.

W sieci pojawiły się nowe wizualizacje inwestycji:

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
24℃
13℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro