Reklama
Reklama

Najnowocześniejsze w kraju laboratorium kryminalistyczne powstaje w Poznaniu. Budynek będzie miał 6 pięter

fot. Włodzimierz Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

W środę wmurowano kamień węgielny.

Na poznańskich Jeżycach w sąsiedztwie Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu powstanie nowoczesny biurowiec. Przeniosą się do niego specjalistyczne pracownie i policyjni eksperci.

"Nowoczesny budynek biurowy wraz z pomieszczeniami dla specjalistycznych pracowni zostanie wybudowany przy ul. Mansfelda. Jest to miejsce bezpośrednio sąsiadujące z obiektami Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Obecnie eksperci laboratorium kryminalistycznego rozlokowani są w różnych pomieszczeniach biurowych KWP w Poznaniu" - informował w styczniu mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

"Ze względu na coraz większą ilość wysokiej jakości sprzętu laboratoryjnego oraz wymogi co do jego prawidłowego działania, zaistniała konieczność budowy nowego obiektu" - dodał.
Inwestycja potrwa dwa lata i będzie sfinansowana z funduszu modernizacyjnego policji. W środę wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego obiektu.

Nową siedzibą laboratorium będzie 6-piętrowy nowoczesny budynek o powierzchni użytkowej prawie 7 000 m² i kubaturze przeszło 31 000 m, z parkingiem podziemnym, infrastrukturą towarzyszącą oraz zagospodarowaniem terenu, z wyposażeniem kwaterunkowym, teleinformatycznym i specjalistycznym pracowni laboratoryjnych.

"Poznańskie Laboratorium Kryminalistyczne realizuje swoje zadania wykonując rocznie około 7 tysięcy ekspertyz na rzecz woj. wielkopolskiego. W 2022 roku przebadało między innymi: 206 kg narkotyków (w tym kokainy, amfetaminy, metamfetaminy); 3 256 próbek krwi na zawartość alkoholu pobranych od kierowców; 10 296 próbek DNA; 4 293 części samochodowych i pojazdów; 745 jednostek broni i amunicji" - informuje podinsp. Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji. "Jest jednym z największych policyjnych laboratoriów w kraju. Zatrudnia 72 osoby, w tym 54 funkcjonariuszy policji i 17 pracowników Policji; (90% stanu etatowego laboratorium to personel z wyższym wykształceniem, cztery osoby ze stopniem naukowym doktora). Spośród biegłych laboratoryjnych 21 osób pełni funkcję biegłych sądowych przy Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Jako laboratorium spełnia wymagania normy PN-EN ISO/IEC 17025 w obszarze badań genetycznych i daktyloskopijnych: posiada certyfikat Polskiego Centrum Akredytacji; spełnia wymagania europejskich laboratoriów kryminalistycznych" - dodaje.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla regionu
24℃
13℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
19.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro