Reklama
Reklama

Pacjent z wirusem A/H1N1 czuje się dobrze

W czwartek, około godziny 17, okazało się, że w Wielkopolsce znajduje się mężczyzna zarażony wirusem A/H1N1 ("świńska grypa"). Natychmiast podjęto niezbędne kroki, które miały zapobiec rozprzestrzenieniu się choroby. Jak się dziś dowiedzieliśmy - grypa przebiega spokojnie, pacjent nie będzie musiał spędzić wiele czasu w spzitalu.

W Polsce pojawił się drugi przypadek zachorowania na wirus A/H1N1. Zarażony mężczyzna przebywał w Stanach Zjednoczonych i powrócił do kraju 12 maja, we wtorek. Wylądował we Wrocławiu. Z lotniska odebrał go kolega, który przywiózł go do domu - do województwa wielkopolskiego. Mężczyzna źle się czuł i zgłosił się do szpitala. Wczoraj wyniki badań potwierdziły przypuszczenia - pacjent jest chory na świńską grypę. Przebywa obecnie w szpitalu w Kaliszu.

Natychmiast podjęto odpowiednie kroki, które miały nie dopuścić do rozprzestrzenienia się wirusa. Pacjent przebywa w izolatce na oddziale zakaźnym. Osoby, które miały kontakt z mężczyzną zostały przewiezione do szpitala. Otrzymują leki przeciwwirusowe. Trwa ustalanie tożsamości osób, które leciały z zarażonym samolotem ze Stanów Zjednoczonych.

Zdaniem Andrzeja Trybusza, Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego - pacjent jestw dobrym stanie. Grypa przebiega wyjątkowo łagodnie. Trzeba jednak zachowaćśrodki ostrożności, gdyż mutacjewirusa mogą być bardziej szkodliwe.

Wszystko zaczęło się w Meksyku. Wirus zdążył się już rozprzestrzenić na inne kraje. Dotarł też do Europy. Niektóre państwa podejmują drastyczne środki, by uchronić mieszkańców od niebezpiecznego wirusa - w Egipcie nakazano wybić wszystkie świnie.

Czy boisz się wirusa A/H1N1?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
12.83 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro