Reklama

Rok temu ukradł kościelną skarbonę i wrzucił do rzeki. Wrócił i w tym roku, ale tym razem wpadł. Pomogła kamera

fot. policja
fot. policja

W Wyrzysku na terenie powiatu pilskiego.

- W ubiegłym roku kilka tygodni przed świętami wielkanocnymi doszło do kradzieży z włamaniem na terenie kościoła w Wyrzysku. Sprawcy włamali się do skarbony, z której zabrali zgromadzoną tam gotówkę. Funkcjonariusze podejrzewali, że w tym roku historia może się powtórzyć i sprawcy będą chcieli ponownie popełnić przestępstwo. Mundurowi wspólnie z proboszczem parafii kilka tygodni przed świętami przygotowali się na przybycie sprawców. W miejscu, gdzie pozostawiona była skarbona, została zamontowana kamera - wyjaśnia Wojciech Zeszot z pilskiej policji.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

3 kwietnia w kościele pojawili się złodzieje. Kamera okazała się kluczowa - zarejestrowała wizerunek sprawców kradzieży. A ci włamali się do kościelnej skarbony i ukradli z niej pieniądze. Policjantom szybko udało się ustalić tożsamość złodziei i ich zatrzymać. - Okazali się nimi mieszkańcy gminy Wyrzysk w wieku 19 i 23 lat. Mężczyźni początkowo zaprzeczali, aby mieli cokolwiek wspólnego z kradzieżami, ale zebrany materiał dowodowy nie pozostawiał żadnych wątpliwości.

W trakcie analizowania materiału okazało się, że 19-latek jest odpowiedzialny za zeszłoroczną kradzież z włamaniem i kradzież kolejnej skarbony, którą wrzucił do rzeki. - Policjanci przy pomocy strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyrzysku sprawdzili dno i ujawnili utracone mienie. Przestępstwa te 19-latek popełnił wspólnie z nieletnim, który odpowie za swoje czyny przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich. Dodatkowo nieletniemu policjanci udowodnili dokonanie kradzieży z włamaniem do skarbony w kształcie anioła pod koniec ubiegłego roku, czym spowodował straty przekraczające 1400 złotych - dodaje.

23-latek odpowie za kradzież z włamaniem, a 19-latek będzie odpowiadać za 3 przestępstwa - jedną kradzież oraz dwie kradzieże z włamaniem. Za popełnione przestępstwa może grozić kara nawet 10 lat pozbawienia wolności.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze przechodzą nad Wielkopolską. Ulewa także w Poznaniu!
26℃
14℃
Poziom opadów:
8.4 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
12.43 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro