Reklama

Poznańska kuria zakazała organizacji spotkania z Tomaszem Terlikowskim. "Mnie to z Kościoła nie wyrzuci, ale taki wizerunek Kościoła wielu wyrzucić może"

Tomasz Terlikowski | fot. Januarybratek, Wikipedia
Tomasz Terlikowski | fot. Januarybratek, Wikipedia

Spotkanie planowane było w kwietniu.

Polski dziennikarz, filozof, publicysta, a w przeszłości redaktor Telewizji Republika Tomasz Terlikowski miał przyjechać do Poznania 20 kwietnia, gdzie w pallotyńskim Duszpasterstwie Akademickim przy parafii św. Wawrzyńca miało się odbyć spotkanie z nim, zatytułowane "Kościół: uciekać czy zostać?". Terlikowski od lat na łamach prasy nie ucieka od komentarzy dotyczących przykładów tuszowania przestępstw seksualnych w polskim kościele katolickim. Jak sam poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych spotkanie zostało odwołane.

"Jak wygląda dialog w praktyce w Kościele? Jak traktuje się zadających pytania? Chcecie wiedzieć? To teraz krótka opowieść. Zostałem zaproszony do duszpasterstwa na spotkanie o tym, dlaczego nie odchodzić z Kościoła. To akademickie miasto, arcybiskup wiele mówiący o synodalności, a w praktyce, gdy kuria się o tym dowiedziała zakazała je organizować, bo "z tego dobra duchowego nie będzie"- napisał Terlikowski.

"Z braku debaty, z tchórzostwa, z blokowania rozmowy też nie będzie dobra. Będzie tylko jeszcze szybsza laicyzacja, jeszcze więcej wrażenia, że Kościół nie chce rozmawiać i wyklucza tych, którzy w dialog wchodzą. Mnie to z Kościoła nie wyrzuci, ale taki wizerunek Kościoła wielu wyrzucić może. Tyle, że to najwyraźniej biskupa nie obchodzi" - dodał.

Kuria milczy - nie odpowiedziała na nasz kontakt i prośbę o komentarz.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
11.47 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro