Reklama
Reklama

Niższa kara dla dominikanina Pawła M., skazanego za gwałt na siostrze zakonnej. W latach 90. pełnił posługę w Poznaniu

Zdjęcie ilustracyjne | fot. James Coleman / unsplash.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. James Coleman / unsplash.com

O sprawie zrobiło się głośno w marcu 2021 roku.

Właśnie w marcu 2021 roku ofiary Pawła M. opowiedziały Onetowi o tym, co je spotkało. Jedna z ofiar była brutalnie i wielokrotnie gwałcona. Mówiono o gwałtach na ołtarzu, wykrzykiwaniu na głos grzechów innych ludzi, oskarżeniach o grzeszenie. Do zdarzeń miało dochodzić w duszpasterstwie akademickim we Wrocławiu. Zanim zakonnik wyjechał do Wrocławia, był związany z Poznaniem, w którym pełnił posługę w latach 1989 - 1996.

W marcu dominikanie poinformowali, że wszczęto kanoniczny proces karny, a zebrane dokumenty zostaną w trybie pilnym wysłane do Rzymu do Kurii Generalnej Zakonu, a przez nią do Watykanu. Zachęcano też ofiary, by zgłaszały się do zakonu. Równocześnie powołano niezależną komisję, która miała zbadać sprawę. Na jej czele stanął Tomasz Terlikowski.

We wrześniu 2022 roku Terlikowski poinformował, że Pawła M. skazano na 4 lata więzienia za gwałt na siostrze zakonnej. - Wyrok nie jest jeszcze prawomocny, adwokaci zapowiedzieli apelację. To kolejny ważny krok w drodze przywracania elementarnej sprawiedliwości - napisał Terlikowski w mediach społecznościowych. Dodał, że kara jest tak łagodna, bo sądzono go jedynie za ostatnie z długiej listy przestępstw.

Teraz okazuje się, że kara nazywana przez Terlikowskiego łagodną, jest jeszcze łagodniejsza. Tvn24.pl podaje, że sąd w Częstochowie obniżył mu karę z czterech lat więzienia do trzech lat więzienia. Wyłączono jawność postępowania, dlatego uzasadnienie nie jest znane. Wyrok jest już prawomocny. Wiadomo, że duchowny przebywał w areszcie 19 miesięcy, co zaliczono mu na poczet kary.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
13.68 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro