Reklama
Reklama

Fundacja Barka zabiera głos w sprawie tragedii zwierząt w schronisku w Posadówku: "fundacja od kilku lat nie jest związana ze stowarzyszeniem"

fot. Wielkopolski Inspektorat Ochrony Zwierząt FB
fot. Wielkopolski Inspektorat Ochrony Zwierząt FB

Pracownicy fundacji przyznają, że są wstrząśnięci.

Wracamy do interwencji Fundacji na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt Mondo Cane w schronisku dla zwierząt w Posadówku. Więcej TUTAJ. Znaleziono tam wiele zagłodzonych, martwych psów. 47 zwierząt udało się uratować. Schronisko w Posadówku było prowadzone przez Stowarzyszenie Integracji Społeczności Lokalnych WIELKOPOMOC. Kilka lat temu miejsce odwiedził m.in. Szymon Hołownia, czym pochwalił się na Facebooku. Pisał wówczas, że grupa osób, z których część była w kryzysie bezdomności, zajęła się bezdomnymi zwierzętami. Chwalił warunki, w jakich żyją zwierzęta.

Przez lata Stowarzyszenie Wielkopomoc związana była z poznańską Fundacją Barka. Teraz Barka zabiera głos w tej sprawie. Do mediów trafiło oświadczenie, które publikujemy w całości:

Jesteśmy wstrzaśnieci informacjami o absolutnie niedopuszczalnych warunkach, w jakich przebywały psy w schronisku Zwierzakowo w Posadówku, prowadzonym przez Stowarzyszenie Integracji Społeczności Lokalnych Wielkopomoc, którego prezesem jest Hieronim Włodarczyk.

Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka od kilku lat nie jest juz zwiazana ze Stowarzyszeniem Wielkopomoc. Stowarzyszenie to zostało wykluczone z Sieci Barka i otrzymało wypowiedzenie uzyczenia terenu w Posadówku.

Liczne naruszenia, oszustwa finansowe i prawne, brak rozliczen zbiórek publicznych, niewłaściwe traktowanie mieszkanców domu wspólnotowego, kontynuowane mimo wezwan do zaprzestania, były powodem wypowiedzenia. O naszych podejrzeniach dotyczacych tych nieprawidłowości od 2020 roku informowaliśmy Staroste, włodarzy gmin współpracujacych ze Stowarzyszeniem, Policje, Prokurature i Sad w Nowym Tomyślu.

W odpowiedzi na nasze działania we wrześniu 2020 roku Fundacja Barka otrzymała zakaz wchodzenia na teren Stowarzyszenia w Posadówku do czasu rozstrzygniecia sprawy. Do dziś odbyła sie jedna rozprawa, cały czas przesłuchiwani sa świadkowie, a my czekamy na decyzje Sadu.

Osoby bezdomne mieszkajace we wspólnocie, które nie zgadzały sie na niegodne i przestepcze działania Stowarzyszenia, opuściły to miejsce dwa lata temu.

Wszyscy ubolewamy nad tym, ze tak okrutny los spotkał bezbronne zwierzeta. Zyjemy nadzieja, ze te, które przezyły da sie uratowac.

Fundacja Barka współpracuje z Wielkopolskim Inspektoratem Ochrony Zwierzat interweniujacym w Posadówku.

Zwracamy sie do mediów z prośba o niekategoryzowanie ludzi bezdomnych jako winnych zaistniałej sytuacji. To konkretne osoby, które nie dopełniły swoich obowiazków lub świadomie skrzywdziły zwierzeta, powinny odpowiedziec za ich cierpienie i zostac ukarane w sposób adekwatny do swoich czynów.

Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
10.18 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro