Reklama

Są najnowsze dane dotyczące liczby wiernych uczestniczących w mszach świętych. Drastyczny spadek

Zdjęcie ilustracyjne | fot. useristrator3 / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. useristrator3 / pixabay.com

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zaznacza jednak, że dane nie są miarodajne, bo badania przeprowadzano w pandemii koronawirusa.

Badanie liczby wiernych uczestniczących w niedzielnych mszach świętych odbywało się we wrześniu 2021 roku. Teraz ISKK upublicznił dane. Spis wiernych odbywa się każdego roku od ponad 40 lat. Wyjątkiem był rok 2020, gdy przez pandemię z liczenia zrezygnowano. Osoby uczęszczające do kościoła są liczone w "niedzielę przeciętną", a więc taką, podczas której nie odbywają się świąteczne nabożeństwa. Liczeni są nie tylko wierni w kościele (dominicantes), ale też ci, którzy przyjmują komunię (communicantes).

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Urząd Miasta Poznania przyjmuje zgłoszenia na 4-miesięczne płatne staże. Aplikuj do 18 lutego!
REKLAMA

Co mówią dane? Wynika z nich, że diecezja poznańska jest jedną z trzech największych w Polsce - jest tu 415 parafii, w tym 21 zakonnych. Więcej parafii jest tylko w diecezjach tarnowskiej i krakowskiej. Choć pandemia mocno dała się we znaki Kościołowi, w 2021 roku odnotowano w Polsce wzrost liczby sakramentów chrztu (o 1%), wzrost liczby osób przystępujących do pierwszej Komunii Świętej (o 11,3%) oraz wzrost liczby udzielanych sakramentów małżeństwa (w przypadku Poznania odnotowano jednak spadek z 2062 w roku 2020 do 1905 w roku 2021).

- Wskaźnik dominicantes w 2021 r. wyniósł 28,3%, zaś communicantes 12,9% 1 . Najwyższy poziom wskaźnika dominicantes odnotowano tradycyjnie w diecezji tarnowskiej (59,1%), rzeszowskiej (49,7%) oraz przemyskiej (46,9%). Najwyższy wskaźnik communicantes odnotowano również w diecezji tarnowskiej (21,9%), kolejno w białostockiej (19,2%) oraz drohiczyńskiej (18,4%) - czytamy w raporcie przygotowanym przez ISKK.

Jak było w przypadku naszego regionu? W diecezji poznańskiej wskaźnik dominicantes wyniósł 26,2% (gorzej niż średni wynik dla Polski), a communicantes 13,2% (lepiej niż średni wynik dla Polski). To dane zdecydowanie gorsze niż w poprzednim badaniu z 2019 roku. Instytut podkreśla, że przez pandemię dane te nie są miarodajne, gdyż wiele osób nie decydowało się na uczestniczenie w mszy świętej w kościele w obawie o zdrowie. W roku 2019 w niedzielnych mszach świętych na terenie kraju uczestniczyło 36,9% katolików. W diecezji poznańskiej wskaźnik 'dominicantes' wyniósł w 2019 roku 36,8%, a wskaźnik 'communicantes' wynosił 18,3% przy średnim wyniku dla Polski na poziomie 16,7%.

W raporcie zawarto także informacje na temat edukacji religijnej (dane z Komisji Wychowania Katolickiego KEP). W roku szkolnym 2020/2021 w lekcjach religii we wszystkich typach szkół uczestniczyło 85,7 procent uczniów. W przypadku diecezji poznańskiej było to 69% uczniów, co było jednym z najgorszych wyników w kraju. Z danych dotyczących roku szkolnego 2021/2022 wynika, że w Polsce sytuacja się pogorszyła. Na lekcje religii chodzi 82,4 procent uczniów, a więc to spadek o około 3 procent. W przypadku diecezji poznańskiej widać jednak wzrost - do 81,6 procent.

Dane dotyczące edukacji religijnej w naszej diecezji są nieco zaskakujące. W październiku ubiegłego roku Gazeta Wyborcza opublikowała dane dotyczące uczestniczenia uczniów w lekcjach religii. Wynikało z nich, że kolejny rok z rzędu w Poznaniu spada liczba uczniów chodzących na religię. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Być może w Poznaniu sytuacja się pogarsza, ale coraz więcej uczniów chodzi na religię w innych miejscowościach diecezji i dlatego wskaźnik poszybował w górę.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
-2℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
56.90 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro