Reklama
Reklama

Portal motoryzacyjny o rondzie Rataje: "oznakowanie jest skandaliczne". Autor powinien zdrapywać żyletką linie z asfaltu

fot. PIM
fot. PIM

Dostało się osobom, które odpowiadają za organizację ruchu na przebudowanym węźle komunikacyjnym.

O tym, że rondo Rataje sprawia problemy kierowcom, piszemy od początku jego "nowej kariery", a więc od chwili, gdy zostało oddane do użytku po kompleksowej przebudowie. Do naszej redakcji przychodziło mnóstwo wiadomości od kierowców, którzy nie wiedzieli, w jaki sposób poruszać się po rondzie i prosili o filmy instruktażowe, bo ich zdaniem rozwiązania zastosowane na rondzie wprowadzają chaos i dezinformację.

Poznańskie Inwestycje Miejskie, po prośbach od mediów i kierowców, w kwietniu wypuściły w końcu film z instrukcją, jak powinno się objeżdżać rondo. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Teraz o organizacji ruchu na rondzie napisał portal motoryzacyjny AUTOBLOG na spidersweb.pl. Autor artykułu nie zostawia suchej nitki na osobach odpowiedzialnych za organizację ruchu w tym miejscu. - Zamieszanie na rondzie wprowadziło namalowanie sugerowanych pasów zjazdowych i wjazdowych w postaci linii przerywanych. Każą one sądzić kierowcom, że pasy idą właśnie tak, podczas gdy idą one inaczej. Powstaje konflikt, bo jedni kierowcy jadą wzdłuż jednych linii, a inni wzdłuż drugich i wszyscy myślą, że jadą prawidłowo - pisze. Jego zdaniem na rondzie pojawiły się też mylące strzałki kierunkowe.

- Takie oznakowanie jak powyżej jest skandaliczne, niedopuszczalne i zaprzecza wszelkim prawidłom oznakowania dróg. Ten kto to zrobił i zatwierdził, powinien osobiście je zdrapywać żyletką z asfaltu - dodaje.

Zdaniem autora artykuły, na rondzie Rataje połączono ze sobą rozwiązania z dwóch rond - klasycznego, na którym zjeżdża się z ronda z prawego pasa, a lewy czy środkowy służy tylko do wyprzedzania, a także turbinowego, które de facto rondem nie jest. W przypadku ronda turbinowego "z każdego pasa możemy jechać tylko do konkretnego zjazdu - np. prawym pasem do pierwszego zjazdu, środkowym do drugiego, a lewym do trzeciego zjazdu. Nie da się pomylić" - wyjaśnia.

Autor na koniec zauważa, że rozwiązania wprowadzone na rondzie są niezgodne z przepisami. - Brawo Poznań. Do kierowców mam pytanie: jak wy tam żyjecie? - pyta ironicznie.

W połowie listopada pisaliśmy o skargach na organizację ruchu i korki w rejonie ronda. Głos zabrał Miejski Inżynier Ruchu. Szczegóły TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie III stopnia przed burzami!
25℃
16℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
13.53 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro