Reklama
Reklama

Ponad 33 mln zł dla Poznania od UNICEF. Na co wydane zostaną pieniądze?

fot. UM Poznań

To kolejny etap pomocy.

W lipcu Miasto Poznań oraz UNICEF zawarły porozumienie o współpracy. Założeniem była pomoc kierowana dla dzieci. Szczególnie tych, które w naszym kraju szukały schronienia przed wojną. Teraz współpraca wchodzi w nową fazę - Miasto na bazie swoich wcześniejszych działań przygotowało szczegółowy plan projektów, które pomogą małym poznaniankom i poznaniakom, niezależnie od tego, w jakim języku mówią i w jakim kraju się urodzili.

"Rozpoczynamy kolejny etap pomocy dla osób Ukrainy" - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, który spotkał się w piątek, 25 listopada, z Rashedem Mustafą Sarwarem, Krajowym Koordynatorem Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce. "Opiera się on na szerokiej współpracy miejskich instytucji i organizacji pozarządowych oraz na działaniach dla rodzin doświadczonych skutkami wojny za naszą wschodnią granicą. Jestem przekonany, że przyniesie wiele korzyści młodym mieszkańcom i mieszkankom Poznania oraz ich rodzicom. Jako Miasto pomagamy obywatelom Ukrainy już od pierwszego dnia rosyjskiej agresji. Wsparcie UNICEF pozwoli zapewnić jeszcze lepszą opiekę dzieciom, którym wojna zabrała poczucie bezpieczeństwa. Poznań jest Miastem otwartym i przyjaznym dla wszystkich, niezależnie od tego skąd i w jakich okolicznościach tu przybyli" - dodaje.

"Bardzo się cieszę z owocnego spotkania z prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem. Poznań to jedno z kluczowych miast w Polsce, z którym UNICEF podpisał porozumienie" - powiedział Rashed Mustafa Sarwar, Krajowy Koordynator Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce. "Miasto i jego mieszkańcy z otwartymi sercami i ramionami przyjęli wiele dzieci oraz ich rodzin, które uciekły przed wojną w Ukrainie. Dziękuję za dotychczasową pomoc, współpracę i z nadzieją patrzę w przyszłość" - dodaje.

"Proces przygotowania działań miejskich dla projektu UNICEF trwał kilka miesięcy i był połączony ze szczegółowym zdiagnozowaniem potrzeb dla osób z Ukrainy, zwłaszcza dzieci" - mówi Iwona Matuszczak-Szulc - główna koordynatorka współpracy Miasta z UNICEF, dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP. "Co ważne, te działania nie wpłyną na ograniczenie innych działań dedykowanych dla mieszkańców Poznania, bo źródło ich finansowania jest niezależne od miejskiego budżetu. Przy realizacji zadań szczególną uwagę zwracamy na integrację dzieci i młodzieży wszystkich narodowości. Tylko spokojne i szczęśliwe dzieci mogą prawidłowo się rozwijać, uczyć się i mieszkać w naszym mieście" - tłumaczy.

Na co konkretnie zostaną wydane niemal 33 mln zł wsparcia od UNICEF? Jak tłumaczą urzędnicy, w pierwszej kolejności na potrzeby - Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie opracuje specjalny fundusz finansowy na rzecz wspierania dzieci znajdujących się pod opieką tymczasową. Pieniądze z UNICEF pomogą też zorganizować szkolenia i warsztaty dla rodziców, zawodowych opiekunów zastępczych i opiekunów tymczasowych, a także rozbudować usługi dla dzieci i kobiet będących ofiarami przemocy domowej. To również pomoc medyczna - m.in. specjalistyczne konsultacje oraz wsparcie dla kobiet w ciąży i noworodków, zapewnienie dostępu do suplementów, sprzętu medycznego, rehabilitacyjnego i materiałów higienicznych dla dzieci nieuleczalnie i przewlekle chorych, a także konsultacje psychologiczno-pedagogiczne oraz badania lekarskie dla dzieci i młodzieży.

"Na ulice Poznania wyruszy karetka, która zapewni pomoc medyczną i pielęgniarską z obsługą w języku ukraińskim. Będzie jeździć tam, gdzie dzieci będą wymagały pilnych interwencji medycznych. Nie zapomniano także o walce z ubóstwem menstruacyjnym - w poznańskich szkołach pojawią się tzw. różowe skrzyneczki z akcesoriami higienicznymi, do dyspozycji wszystkich dziewcząt" - informują miejscy urzędnicy.

"Zarówno polskie, jak i ukraińskie rodziny mieszkające w Poznaniu są objęte wsparciem Miasta. Przez ostatnie miesiące realizowaliśmy szereg działań społecznych dostosowywanych do zmieniających się potrzeb. Te dedykowane były osobom, które kryzys uchodźczy dotknął bezpośrednio oraz naszym dotychczasowym mieszkańcom i mieszkankom, na których funkcjonowanie wpłynęła wojna. Dzięki sieciowemu współdziałaniu Miasta, organizacji pozarządowych, środowisk naukowych i przedstawicieli biznesu zrealizowano wiele działań pomocowych, integrujących oraz wspierających. Ostatnie miesiące pozwoliły nam na zdiagnozowanie najważniejszych wyzwań i potrzeb, przed jakimi stoi Miasto i jego mieszkańcy, będących pochodną kryzysu wojennego. Dzięki wsparciu UNICEF mamy możliwość realizacji planu działań, które przyniosą wymierne korzyści Poznaniowi" - mówi Magdalena Pietrusik Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. "Przedsięwzięcia realizowane we współpracy z UNICEF już się rozpoczęły i potrwają na pewno do czerwca przyszłego roku" - dodaje.

Wsparcie UNICEF pozwoli wyposażyć podstawówki w dodatkowe laptopy, a także umożliwi modernizację publicznych żłobków. Co ważne, środki UNICEF zapewnią organizację miejsc opieki dla dzieci do 3 lat. Pozyskane przez miasto pieniądze pomogą kupić sprzęt dla oddziałów przygotowawczych - czyli tworzonych w 35 poznańskich podstawówkach klas, w których młodzi ludzie z Ukrainy mogą uczyć się języka polskiego. Dzięki UNICEF zorganizowane zostaną dodatkowe kursy naszego ojczystego języka. Nie zapomniano również o przedszkolach - będzie można w nich zatrudnić osoby, które pomogą nauczycielom w pracy z grupami, do których przyjęto dzieci z ogarniętego wojną kraju.

Bardzo ważne jest także zapewnienie opieki i zajęć dla dzieci i młodzieży oraz integracja młodych ludzi, którzy przyjechali do Poznania z Ukrainy, z ich rówieśnikami z Polski.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW wydał kolejne dziś ostrzeżenie pierwszego stopnia!
0℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro