Reklama
Reklama

Wielkie świętowanie MPK w czterech lokalizacjach. Można zobaczyć m. in. pierwszy w Polsce jednoczłonowy i w pełni niskopodłogowy tramwaj Moderus Gamma LF 05 AC

fot. Maciej Kopiński
fot. Maciej Kopiński

25 listopada obchodzony jest dzień św. Katarzyny, patronki kolejarzy i przewoźników miejskich. Każdego roku to również w Poznaniu okazja do świętowania.

Jak już zapowiadaliśmy, katarzynkowe imprezy odbędą się w niedzielę, 27 listopada w godzinach od 12:00 do 16:00, tym razem w kilku lokalizacjach: na przystanku PST Dworzec Zachodni, w zajezdni tramwajowej przy ul. Głogowskiej oraz autobusowej przy ul. Kaczej, a także na Kolejce Parkowej Maltanka. "Specjalnie z tej okazji zostaną uruchomione dwie linie: autobusowa i tramwajowa, które ułatwią przemieszczanie się pomiędzy miejscami, w których odbywać się będą Katarzynki" - zapowiada Agnieszka Smogulecka, rzecznik MPK.

Na terenie obecnie wyłączonego z użytkowania przystanku PST Dworzec Zachodni odbędzie się wystawa taboru poznańskiego przewoźnika. "Będzie tam można obejrzeć historyczne tramwaje (między innymi tramwaj typu I z wagonem doczepnym Carl Weyer, 105N oraz GT8, czyli tzw. Helmut) oraz nowoczesne pojazdy wykorzystywane przez spółkę, w tym najnowszy autobus elektryczny. Firma Modertrans zaprezentuje pierwszy w Polsce jednoczłonowy i w pełni niskopodłogowy tramwaj - Moderus Gamma LF 05 AC. Zaprezentowane zostaną również pojazdy ratownictwa technicznego i tabor gospodarczy" - przekazuje rzeczniczka.

Wiele atrakcji będzie czekać na mieszkańców w zajezdni tramwajowej przy ul. Głogowskiej 131/133. Będzie można zwiedzić Izbę Pamięci i Tradycji MPK Poznań. Także w zajezdni przy ul. Głogowskiej będzie okazja, by zobaczyć dzieła Mateusza Wawrowskiego - miłośnika komunikacji i klocków LEGO, Michała Wajchta, który tworzy modele tramwajów z kartonu oraz obrazy i fotografie Michała Wędziny.

Tradycyjnie już, podczas Katarzynek prowadzona będzie "nauka jazdy" tramwajem, w tym roku - Moderusem Beta. Każda "lekcja" potrwa ok. 10 minut". Ale wcześniej trzeba było się zapisać - miejsca rozeszły się błyskawicznie.

W zajezdni przy ul. Głogowskiej nie zabraknie również punktu informacyjnego, gdzie będzie można zapoznać się z ofertami pracy.

Z okazji Katarzynek w niedzielę, 27 listopada, uruchomiona zostanie Kolejka Parkowa Maltanka. Na trasę wyjadą Borsig Bn2t oraz "ryjek". Kursy będą realizowane co pół godziny od 12.00 do 16.00. Aby ułatwić dojazd do wszystkich miejsc, w których odbywać się będą Katarzynki, uruchomiona zostanie specjalna, bezpłatna linia dowozowa. "Tramwaje historyczne będą kursować - z częstotliwością co 10 minut - po trasie Zawady - Górczyn (będą przejeżdżać ulicami Jana Pawła II, Krzywoustego, Królowej Jadwigi, Matyi i Głogowską). Na trasę wyjadą składy N+ND oraz H+ND, a także tramwaje 102N, 102Na, 105N, GT6, GT8)" - przekazuje rzeczniczka.

Tego dnia można również skorzystać z przejażdżki historycznym autobusem Jelcz PR110, Ikarus 260 lub DAF MB200, a przy okazji zwiedzić z ich pokładu zajezdnię autobusową przy ulicy Kaczej. "Autobusy będą kursować (co 30 minut) na trasie Dworzec Zachodni - Zajezdnia WA2 Kacza - Dworzec Zachodni (poza przystankiem początkowo-końcowym Dworzec Zachodni zatrzymają się jedynie na przystanku Krauthofera w pobliżu zajezdni Głogowska). W trakcie podróży zaplanowany jest przejazd (bez możliwości wysiadania) przez zajezdnię autobusową i zobaczenie hali OC, stacji paliw, stacji ładowania czy najnowszych minibusów - Mercus" - dodaje Smogulecka.

Również w niedzielę, 27 listopada, o godzinie 15:00 w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej przy ul. Głogowskiej, odbędzie się uroczysta msza św. w intencji pracowników MPK i ich rodzin, po której wystąpi Orkiestra Miasta Poznania przy MPK Poznań.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
13.97 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro