Reklama
Reklama

Poznańskie cmentarze oblegane przez odwiedzających. Znicze i chryzantemy w górę. Można też kupić ciastka halloweenowe

Cmentarz na Górczynie. | fot. Przemysław Łukaszyk
Cmentarz na Górczynie. | fot. Przemysław Łukaszyk

Jak co roku, poznańskie cmentarze tuż przed Wszystkimi Świętymi są bardzo oblegane.

Cmentarze odwiedzane są przez rodziny zmarłych już kilka dni wcześniej. W okresie przedświątecznym na poznańskich ulicach zaobserwowano wzmożony ruch, dlatego ZDM wprowadził zmiany organizacji ruchu, tutaj dowiecie się dokładnie, jakie zmiany zaszły w obrębie dojazdów do poszczególnych cmentarzy.

W tym roku odwiedzający groby bliskich muszą liczyć się z wyższymi cenami zniczy i chryzantem. Niestety inflacja sięga nawet symboli pamięci dla naszych bliskich. Ceny zniczy i chryzantem w tym roku są wyjątkowo wysokie. Rok temu za świeżą chryzantemę w doniczce trzeba było zapłacić w listopadowym szczycie od 7 zł do 20 zł. W tym roku sprzedawcy szacują ceny na średnio 10-25 zł. Wielu z nich nie ma obaw co do tego, że zostanie z towarem. Polacy często kupują bowiem kwiaty na groby, nie patrząc na cenę, zwłaszcza, jeśli odwiedzają cmentarze bardzo rzadko - podaje tygodnik rolniczy Top Agrar i zwraca również uwagę na to, że znicze podrożały, ponieważ ich głównym składnikiem jest parafina produkowana w Ukrainie, gdzie Rosja toczy wojnę.

Na poznańskich cmentarzach ceny chryzantem wynoszą średnio około 20 zł za doniczkę. Na górczyńskim cmentarzu uwagę przykuwają stragany z halloweenowymi ciasteczkami w kształcie dyni i duszków. Natomiast tuż przy dojeździe do cmentarza stoją dwa radiowozy policyjne, a na pasach drogowych, przyległych do cmentarza rozstawione są słupki połączone biało-czerwoną taśmą. Wiąże się to ze wspomnianą wcześniej zmianą organizacji ruchu.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
15.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro