Reklama
Reklama

Zostaną wprowadzone zmiany organizacji ruchu. Mają usprawnić dojazdy do cmentarzy. Niektóre ulice będą jednokierunkowe

fot. ZDM w Poznaniu
fot. ZDM w Poznaniu

Jak co roku przed Dniem Wszystkich Świętych w Poznaniu obserwuje się wzmożony ruch w okolicach cmentarzy.

W tym roku ZDM również postanowiło wprowadzić zmiany w ruchu drogowym oraz transporcie - Mają ułatwić świąteczne dojazdy do poznańskich cmentarzy - informuje Zarząd Dróg Miejskich. Ułatwienia mają dotyczyć zarówno pasażerów komunikacji miejskiej, jak i kierowców samochodów.

Część zmian przy największych poznańskich nekropoliach ma zostać wprowadzona już w najbliższy weekend 22-23 października. Pozostałe zmiany zostaną wprowadzone od 29 października i będą obowiązywały nawet do 2 listopada.

Największe zmiany ułatwiające dojazd i parkowanie zaplanowano oczywiście na świąteczny wtorek, 1 listopada. Przez cały okres przedświąteczny aż do 2 listopada obowiązywać będą ograniczenia prędkości do 30 km/h na ul. Cmentarnej, Owczej, Grunwaldzkiej (przy Cmentarzu Junikowskim), Warszawkiej, Gnieźnieńskiej, Lutyckiej, Arciszewskiego, Ściegiennego, Szpitalnej, Nowina - podaje ZDM.

Na Junikowie od soboty 29 października do środy 1 listopada Cmentarna i Owcza będą jednokierunkowe od ul. Grunwaldzkiej do Złotowskiej (z możliwością utrzymania zmian przez policję także 2.11). Ul. Chryzantemowa będzie jednokierunkowa od ul. Malwowej do ul. Owczej od 29.10 do 2.11 (z zachowaniem dwóch kierunków ruchu na jej początkowym odcinku od ul. Malwowej). Ponadto 1 listopada ul. Złotowska będzie jednokierunkowa od ul. Owczej do Bukowskiej, a ul. Wieruszowska jednokierunkowa od ul. Grunwaldzkiej do ul. Junikowskiej.

Na Miłostowie w weekend 22-23.10 oraz 2.11 ul. Warszawska będzie zwężona do jednego pasa w stronę centrum, by umożliwić kierowcom parkowanie w pasie rozdziału od stacji paliw do ul. Mogileńskiej, a na ul. Gnieźnieńskiej obowiązywać będzie zakaz ruchu pojazdów ciężarowych.

W dniach od 29.10 do 1.11 ul. Warszawska będzie zwężona w obu kierunkach by umożliwić parkowanie na lewych pasach. W tym czasie przy wjeździe na cmentarz od strony ul. Warszawskiej dla bezpieczeństwa obowiązywać będą ograniczenia ruchu i parkowania oraz wyznaczona będzie przestrzeń do zatrzymania się do jednej minuty. Przy wejściu na cmentarz od 29.10 do 1.11 w dzień czynne będzie pod nadzorem policji przejście dla pieszych przez obie jezdnie. Ponadto przez cały okres od 22.10 do 2.11 na ul. Warszawskiej obowiązywać będzie zakaz ruchu pojazdów ciężarowych.

Ul. Gnieźnieńska w dniach od 29-31.10 będzie jednokierunkowa od zakładów "Nivea" do ul. Bałtyckiej, a 1.11 jednokierunkowa na całym odcinku od ul. Gdyńskiej do ul. Bałtyckiej. Na lewym pasie ul. Gnieźnieńskiej dostępne będą miejsca parkingowe: w dniach 29-31.10 od "Nivea" do ul. Bałtyckiej, a dnia 1.11 od ul. Gdyńskiej do Bałtyckiej. W dniu 2.11 nie przewiduje się zmian na ul. Gnieźnieńskiej.

Na Górczynie na ul. Arciszewskiego w dniach 22-23.10 oraz od 28.10 do 2.11 obowiązywać będzie zakaz ruchu pojazdów ciężarowych w stronę ul. Ściegiennego, a ulica będzie zwężona w obu kierunkach do jednego pasa aby umożliwić parkowanie. W dniach 22-23.10, 28.10 i 2.11 będzie można parkować w pasie rozdziału na odcinku ul. Arciszewskiego od ul. Palacza do ul. Ściegiennego, a w dniach 29.10-1.11 - w pasie na odcinku od ul. Hetmańskiej do ul. Ściegiennego. Przypominamy o zakazie parkowania w pasie rozdziału ul. Ściegiennego.

Miejsca postojowe przy Cmentarzu Górczyńskim w dniach od 29.10 do 1.11 dostępne będą tylko dla osób z niepełnosprawnościami, a przy wejściu na cmentarz można będzie zatrzymać się do 1 minuty, by wysadzić lub zabraćpasażera. W dniu 1.11 ul. Kordeckiego będzie w dzień jednokierunkowa od ul. Albańskiej do ul. Węglowej.

Na ul. Lutyckiej od 29.10 do 1.11 obowiązywać będzie zakaz ruchu pojazdów ciężarowych, 1.11 na odcinku od ul. Dojazd do ul. Podolańskiej wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu; objazd w przeciwną stronę poprowadzi ul. Podolańską, Wojska Polskiego i Witosa, a w tym dniu z ul. Szczawnickiej w ul. Lutycką będzie można skręcić tylko w prawo. Od 22.10 do 2.11 możliwe będzie parkowanie na ul. Lutyckiej i ul. Szczawnickiej w rejonie cmentarza.

Na ul. Morasko na wysokości cmentarza w dniach od 29.10 do 1.11 będzie obowiązywać ograniczenie prędkości do 30 km/h, a na poboczu będzie dopuszczone parkowanie.

Ul. Wiśniowa w dniach od 29.10 do 1.11 będzie jednokierunkowa od ul. Bluszczowej do ul. Wspólnej.

Ul. św. Antoniego i Minikowo będą jednokierunkowe od ul. Książęcej do ronda Minikowo, co umożliwi parkowanie na lewym pasie (29, 30 i 31.10 w godzinach od 8:00 do 17:00, a 1.11 od 5:00 do 18:00).

Ul. Jasna Rola i ul. Bronisława w dniu 1.11 będą jednokierunkowe od ul. Błażeja do ul. Umultowskiej (od 5:00 do godzin wieczornych).

Przez cały okres świąteczny w pobliżu poznańskich cmentarzy nad bezpieczeństwem i porządkiem będą czuwać funkcjonariusze policji, straży miejskiej i Nadzoru Ruchu MPK. Na wniosek policji wprowadzane mogą być dodatkowe zmiany w miejscach szczególnego nasilenia ruchu pieszych i pojazdów. W nocy z 29 na 30 października nastąpi zmiana czasu i w niedzielę zmrok nadejdzie o godzinę szybciej. Dlatego należy zachować rozwagę i ostrożność, a także o zwracać uwagę na zmiany oznakowania oraz sygnały służb - podaje Miejski Inżynier Ruchu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
15.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro