Znów otworzą bramę Starej Rzeźni dla zwiedzających
Podobne zwiedzania za każdym razem cieszyły się sporym zainteresowaniem.
Tym razem na wycieczkę zaprasza firma Vastint Poland, inwestor odpowiedzialny za rewitalizację tego miejsca. Akcja planowana est na najbliższy weekend. "Sobotnio-niedzielne spacery odbędą się o pełnych godzinach od 10:00 do 17:00. Program obejmie m.in. wstęp do obiektów nieudostępnianych do tej pory zwiedzającym, w tym Resursę i dawną salę restauracyjną oraz pomieszczenie z muralem znanego brytyjskiego artysty streetartowego Siguela Martina. Będzie można obejrzeć także makietę Starej Rzeźni" - zapowiada Ewa Łydkowska z firmy Vastint Poland.
Stara Rzeźnia została uruchomiona jako przemysłowe zakłady mięsne w roku 1900 a działalność zakończyła w 2000 r. Od tego czasu na tym terenie między innymi odbywała się giełda staroci i pchli targ. Poprzemysłowe pomieszczenia upodobali sobie także twórcy streetartu oraz graffiti.
"W porozumieniu z władzami miasta firma Vastint wdrożyła Program Badań Architektonicznych i Konserwatorskich (PBKiA) realizowany pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Jego celem było zbadanie pod względem konstrukcyjnym i konserwatorskim historycznych zabudowań wzniesionych w latach 1897 - 1900 według projektu Felixa Moritza, ówczesnego miejskiego inspektora budowlanego. Autorem programu był Jerzy Borwiński, poznański konserwator zabytków, współautor "Atlasu architektury Poznania", znany z udziału w renowacji takich obiektów, jak m.in. poznański Okrąglak, kamienica mieszczańska przy ul. Kopernika, willa w Starym Browarze oraz Zamek w Kórniku" - tłumaczy Łydkowska.
Wyniki programu będą podstawą prac konserwatorskich planowanych na terenie kompleksu. "W ich wyniku wpisane do rejestru zabytków budynki zostaną z pietyzmem odrestaurowane. Ceglane elewacje odzyskają dawną świetność i pierwotny wygląd. Wnętrza będą odpowiednio dostosowane do nowych funkcji, również pod względem konstrukcyjnym" - dodaje.
W dniach 17 i 18 września zwiedzający w towarzystwie lokalnych przewodników będą mieli szansę zobaczyć wybrane miejsca. Kolejne grupy wyruszać będą spod głównej hali zawsze o pełnej godzinie lub w razie znacznego zainteresowania - co pół godziny.
Zapisy nie są wymagane. Wydarzenie odbywa się bezpłatnie.
Ostatnio szansa na zwiedzanie Starej Rzeźni była w sierpniu. Pisaliśmy o tym tutaj.