Reklama

Można było zwiedzić Starą Rzeźnię (zdjęcia)

fot. Maciej Kopiński
fot. Maciej Kopiński

W programie były spacery i oprowadzania, podczas których można było odkryć tajemnice tego niezwykłego obiektu.

Dawna rzeźnia miejska na Garbarach to jedna z ciekawszych przestrzeni historycznych w mieście. W sobotę w ramach akcji "Zabytek Otwarty" na Trakcie Królewsko-Cesarskim, była szansa zobaczyć obiekt od środka. W programie zapowiedziano oprowadzanie po zabytkowych przestrzeniach dawnej rzeźni miejskiej, wystawę plenerową, a także historyczny spacer w sąsiedztwie kompleksu.

Rzeźnię uruchomiono w 1900 roku. Kompleks zajął obszar dawnych Łąk Dominikańskich. Miało to związek z procesem rozbudowy miasta, którego ważnym elementem było podniesienie poziomu higieny. W strategicznie dogodnym miejscu, przy bocznicy kolejowej, wybudowano szereg budynków i hal. Industrialna zabudowa była funkcjonalnie i architektonicznie urozmaicona, sam teren zaś harmonijnie rozplanowany. Nowocześnie zorganizowana rzeźnia była chlubą ówczesnych władz - przypominają miejscy urzędnicy.
Swoje pierwotne funkcje rzeźnia pełniła do końca XX wieku, by stać się następnie najpopularniejszym w Poznaniu pchlim targiem. Dziś w tym miejscu planowana jest zabudowa mieszkalna.

Akcja trwała do godziny 16:00.Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
7.36 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro