Reklama
Reklama

Jaśkowiak odpowiada na obietnice Kaczyńskiego "To element kampanii wyborczej"

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. | fot. Maciej Kopiński/Archiwum
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. | fot. Maciej Kopiński/Archiwum

Wracamy do sprawy obietnicy, którą prezes PiS Jarosław Kaczyński złożył podczas wczorajszego spotkania.

W niedzielne południe informowaliśmy tutaj o tym, że Jarosław Kaczyński podczas spotkania na poznańskiej Politechnice obiecał odbudowę pomnika Wdzięczności w zamian za mandaty sejmowe. Członkowie Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego ofiarowali prezesowi obraz oraz figurkę przedstawiającą zmarłego brata prezesa PiS prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Nieco później prof. Mikołajczak poruszył temat odbudowy pomnika Wdzięczności w Poznaniu. Jarosław Kaczyński obiecał odbudowę pomnika pod warunkiem, że wciąż będzie dane jego partii sprawować władzę i pod warunkiem, że otrzymają mandaty sejmowe z Poznania.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak odniósł się do wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - Te wypowiedzi należy traktować jako element już prowadzonej przez PiS kampanii wyborczej. Prezes Kaczyński, składając takie deklaracje, chce zmobilizować własny elektorat, co dość jasno zresztą wyartykułował. Tylko temu one służą, choć w mojej ocenie jest to strategia chybiona, podobnie jak sama inicjatywa odbudowy pomnika Wdzięczności. Z prostego powodu - w obecnej sytuacji nie ma w Poznaniu poparcia społecznego dla tego pomysłu - powiedział dla Gazety Wyborczej Jacek Jaśkowiak.

Petycja o odbudowę pomnika została złożona jeszcze za panowania poprzedniego prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego, który już wtedy mówił, że odbudowa rzeczonego pomnika byłaby niezgodna z prawem. Było to w 2014 roku, czyli w czasie, gdy przegrał wybory z Jackiem Jaśkowiakiem.

Członkowie Akademickiego Klubu Obywatelskiego próbowali również załatwić sprawę pomnika już u nowego prezydenta Jacka Jaśkowiaka, ale również niczego nie wskórali. Odbudowa na Malcie byłaby niezgodna z planem zagospodarowania przestrzennego. Jedynym miejscem, na które miasto wyraziło zgodę, aby stanął pomnik były Łęgi Dębińskie, ale z kolei tam nie chciał pomnika Klub.

- Forsowanie odbudowy pomnika przy takim nastawieniu społecznym i ogólnie złym klimacie wokół Kościoła jest według mnie błędem. Uważam wręcz, że nic bardziej niż ten projekt nie może w obecnych warunkach Kościołowi w Poznaniu zaszkodzić - powiedział dla Gazety Wyborczej Jacek Jaśkowiak.Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-2℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
41.44 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro