Reklama

Sieci handlowe mają pomysł na omijanie zakazu handlu w niedzielę. Niektóre już się otworzyły

Zdjęcie ilustracyjne | fot. AlbanyColley/pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. AlbanyColley/pixabay.com

Tym razem nie zamieniają się w placówki pocztowe, a w kluby czytelnika.

Co prawda już chwilę po zaostrzeniu zakazu handlu znalazły się w Polsce sklepy, które natychmiast rozpoczeły szukanie możliwości działania w niedziele niehandlowe, ale odbywało się to niewielką skalę. Kilka sklepów postanowiło wypożyczać sprzęt sportowy, kilka uruchomiło się jako dworzec z poczekalnią, a jeszcze inne jako klub czytelnika. I jak się okazuje, to właśnie ostatnia opcja ma szansę stać się rozwiązaniem, z którego sieci chcą korzystać.

Jak przekonuje branżowy portal wiadomoscihandlowe.pl, część sklepów franczyzowych sieci Carrefour korzysta z opcji działania w niedziele jako klub czytelnika. Książki są wykładane w określonym miejscu - chociażby na zamkniętej akurat kasie lub jakimś stoliku. Klienci mogą je wypożyczać, wymieniać, a nawet poczytać na miejscu. Taki krok pozwala sklepom na obsługiwanie klientów szeregowymi pracownikami, a nie tylko przez właściciela i jego rodzinę.

Przed uszczelnieniem zakazu handlu, sklepy dużych sieci handlowych otwierały się w niedziele niehandlowe jako placówki pocztowe. Wprowadzono więc regulacje, które mówią o tym, że teraz taki sklep mógłby być otwarty, gdyby jego przeważająca działalność polegała na świadczeniu usług pocztowych, a jak wiemy, nadawanie i odbieranie paczek było dla dużych sklepów usługą zupełnie poboczną.

W przypadku metody "na klub czytelniczy" żadne ograniczenia (chociażby mówiąc o przeważającej działalności) nie obowiązują. Branżowy portal prognozuje więc, że wkrótce wiele sklepów w Polsce będzie się otwierać w niedziele właśnie jako takie kluby. Państwowa Inspekcja Pracy twierdzi, że to łamanie prawa, ale jest pierwsze orzeczenie sądu, w którym uznano, że jest to działanie legalne.

Przypomnijmy też, że wielkopolska sieć Dino w czerwcu rozszerzyła swoją działalność (dotychczas jedynie na papierze) o możliwość wypożyczania i dzierżawy sprzętu rekreacyjnego i sportowego oraz pozostałych artykułów użytku osobistego i domowego. Zdaniem branżowych mediów, jest to przygotowanie do otwierania swoich sklepów w niedziele niehandlowe.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
16℃
Poziom opadów:
11.5 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.86 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro