Reklama
Reklama

Miasto Poznań nadal będzie monitorować ślady koronawirusa w kanalizacji. "Duża rozbieżność z oficjalnymi danymi Ministerstwa Zdrowia"

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Zapadła decyzja o decyzja o kontynuowaniu działań.

Jak już informowaliśmy badanie polegające na monitoringu wirusa SARS-CoV-2 w ściekach na terenie Miasta Poznania realizowane były dzięki współpracy ą Aquanet Laboratorium Sp. z. o.o. we współpracy z Aquanet S.A., Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN oraz Miastem Poznań. Za koordynację przedsięwzięcia odpowiadał Wydział Gospodarki Komunalnej UMP. W związku z trwającą pandemią SARS-CoV-2 specjaliści zobowiązali się do prowadzenia analiz pozwalających na ocenę aktualnej sytuacji epidemiologicznej, bazującej na rozwoju fali zakażeń. Konieczność wykonywania takich badań była związana z mniejszą ilością realizowanych testów wśród mieszkańców, a także obecnym wariantem omikron i jego podwariantami, które charakteryzują się łagodniejszymi niż w wypadku poprzednich wersji widocznymi objawami wśród zakażonych. Badania trwały od grudnia do marca.

Na podstawie izolowanego z próbek materiału genetycznego (RNA) wirusa korzystając z testów opartych o reakcję RT-PCR oznaczano ilość RNA w SARS-CoV-2 w ściekach, a następnie wykonywano analizy jakościowe polegające na sekwencjonowaniu powierzonego materiału. W ten sposób wykrywano dokładnie, którym wariantem oraz w jakiej ilości pojawiają się zakażenia w obrębie stolicy Wielkopolski. Próbki pobierano z pięciu lokalizacji - Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach, Lewobrzeżnej Oczyszczalni Ścieków w Poznaniu, dwóch lokalizacji na Naramowicach oraz jednej z galerii handlowych w centrum miasta - informują miejscy urzędnicy i dodają, że zaletą badań jest ich niski koszt oraz bardzo wysoka skuteczność.

Porównania danych aktualnie udostępnianych przez Ministerstwo Zdrowia wraz z pozyskanymi na podstawie monitoringu koronawirusa w ściekach wynikami pokazują dużą rozbieżność w prezentowanych statystykach - w przeciwieństwie do poprzedniego okresu, kiedy funkcjonował szeroko zakrojony system testowania wymazowego. Parametry przekazywane przez MZ wskazują na zmniejszającą się w sposób gwałtowny ilość zakażeń, a wykonane badania próbek ścieków dowodzą, że spadek ilości RNA SARS CoV-2 w ściekach jest umiarkowany - dodają.

W związku z powyższym Miasto Poznań podjęło decyzję o dalszej współpracy i monitoringu poziomu SARS-CoV-2 w ściekach do końca listopada 2022 r.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
5.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
24.18 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro