Reklama
Reklama

Szybszy przejazd koleją między Poznaniem a Krotoszynem

fot. PKP PLK
fot. PKP PLK

Po remoncie poprawią się warunki przewozów na linii z Dolnego Śląska przez Wielkopolskę na Pomorze.

Między Koźminem Wielkopolskim a Jarocinem, na około 14 km, pociągi pasażerskie pojadą z prędkością 120 km/h - nawet dwukrotnie szybciej niż obecnie. Podróże skrócą się z 20 min do ok. 15 min.

Zapewnione będą dogodniejsze połączenia regionalne i międzywojewódzkie, m.in. między Poznaniem a Krotoszynem oraz Jarocinem a Miliczem na Dolnym Śląsku. Na zwiększenie możliwości trasy, z której obecnie korzystają pasażerowie oraz przewoźnicy towarowi, zarządca infrastruktury kolejowej przeznaczył ok. 44 mln zł ze środków budżetowych - informuje Radosław Śledziński z PKP PLK.

Sprawniejsze podróże umożliwi wymiana toru i elementów sieci trakcyjnej. Na stacji Koźmin Wielkopolski będą nowe rozjazdy - ważne elementy infrastruktury, które pozwalają na płynną zmianę toru jazdy pociągów.

Przewidziano modernizację 12 przejazdów kolejowo-drogowych, m.in. w Koźminie Wielkopolskim, Nowej Obrze i Golinie. Na skrzyżowaniach toru z drogami będą m.in. dodatkowe zabezpieczenia. Wyremontowany zostanie m.in. most i wiadukt w Golinie (na ul. Bielawy) - dodaje Śledziński.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na "Wykonanie prac projektowych i robót budowlanych na linii kolejowej nr 281 Oleśnica - Chojnice na odcinku Koźmin Wlkp. - Jarocin w torze nr 1 od km 78,352 do 92,175" w ramach projektu "Prace na liniach kolejowych nr 281, 766 na odcinku Oleśnica - Łukanów - Krotoszyn - Jarocin - Września - Gniezno". Wykonawcą jest konsorcjum firm Alustra S.A. i Compremum S.A. - tłumaczy.

Zasadnicze prace, po opracowaniu dokumentacji, planowane są od lutego 2023 r. Roboty na jednotorowym odcinku zostaną uzgodnione z przewoźnikami i uwzględnione w rozkładzie jazdy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro