Reklama
Reklama

Port Sołacz "otwiera się" już w przyszły piątek! Będzie tu hotel i restauracja z letnim tarasem

Port Sołacz. | fot. Międzynarodowe Targi Poznańskie
Port Sołacz. | fot. Międzynarodowe Targi Poznańskie

Remont zabytkowego budynku w Parku Sołackim został ukończony.

Jeszcze w ubiegłym miesiącu przedstawialiśmy na łamach naszego portalu wizualizację obiektu, którą można obejrzeć tutaj . Zabytkowy budynek przeszedł remont i jest już gotowy na otwarcie, które organizatorzy zapowiedzieli na 6 maja, w przyszły piątek. To bardzo wyczekiwana przez poznaniaków inwestycja, ponieważ Park Sołacki jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców parków. Teraz w restauracji z letnim tarasem rodziny będą mogły przyjemnie spędzać wolny czas.

Sołacki styl i charakter kurortu wypoczynkowego, tak w skrócie można opisać Port Sołacz. Grupa MTP stworzyła tu elegancką, ale przystępną restaurację i apartamenty - tak opisuje to miejsce MTP.


- Zależało nam, aby połączyć historię z nowoczesnością. "Port Sołacz" to miejsce na kawę, niezobowiązujący brunch z przyjaciółmi, spotkanie rodzinne ale i elegancki obiad w biznesowym gronie
- powiedział Filip Bittner, wiceprezes zarządu Grupy MTP.

Teraz trochę o historii obiektu. Budynek, w którym mieści się Port Sołacz, wybudowano na Wystawę Wschodnioniemiecką, która odbywała się na terenie dzisiejszych Międzynarodowych Targów Poznańskich. Mieściła się w nim wówczas winiarnia, więc idealnie sprawdził się jako lokal gastronomiczny. Przeniesiono go w 1912 roku do Parku Sołackiego. Przez ponad sto lat działała tu pod różnymi szyldami restauracja, ale zawsze był to jeden z bardziej znanych lokali w mieście.

Po wojnie park nadal był miejscem odpoczynku poznaniaków, chodzili do restauracji (która nazywała się już Wypoczynek i straciła swoje wieże), na randki, na łódki, na łyżwy, na dancingi. Atrakcją była wieża do skoków spadochronowych, wysoka na ponad 30 metrów. W 1977 roku z parku zniknęły łódki. Znacjonalizowana restauracja Wypoczynek dwa razy jeszcze zmieniała nazwę, następnie była Pod Strzechą, a po gruntownej przebudowie, Restauracją Piracką. W 1992 roku budynek został sprywatyzowany, a po przebudowie wg projektu Piotra Wędrychowicza otwarto tam hotel i restaurację Meridian. Działały one do 2015 roku.

Jak podaje MTP, budynek wymagał gruntownego remontu, który obejmował dach, elewację, teren przynależny oraz wnętrze. Bryła zachowała gabaryt z czasów przebudowy w 1992 roku, ale odzyskała charakter elewacji zbliżony do pierwotnego projektu z początku XX wieku.

Chcieliśmy przywrócić dawną świetność tego budynku i stworzyć miejsce zachęcające do miejskiego odpoczynku, ale z poszanowaniem tradycji dzielnicy i w zgodzie z jej mieszkańcami. Dlatego przed rozpoczęciem inwestycji prowadziliśmy konsultacje społeczne z Radą osiedla Sołacz. Chcieliśmy, by przestrzeń wokół Portu Sołacz, była uporządkowana, zielona i odpowiadała ich potrzebom - powiedział Filip Bittner, wiceprezes zarządu Grupy MTP.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
12.26 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro