Reklama

O takim starcie mogły pomarzyć poprzednie pokolenia

W naszym regionie realizowanych jest wiele projektów skierowanych do młodzieży. Najczęściej podczas dodatkowych lekcji uczniowie zdobywają nowe kompetencje i umiejętności, ale przede wszystkim świetnie się przy tym bawią.

Bogatą ofertę edukacyjną dla młodzieży mają projekty dofinansowane z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Środki unijne pozwalają szkołom realizować przedsięwzięcia dla uczniów, o jakich poprzednie pokolenia mogły jedynie pomarzyć. Wszystko to sprawia, że każdy ma równe szanse, by zaistnieć w przyszłości na rynku pracy. Projekty mają zachęcić młodzież, by stała się aktywnymi obywatelami w życiu społecznym.

Starsi i młodsi

W Szkole Podstawowej w Chomęcicach (gm. Komorniki) wsparcie otrzymują wszyscy - dzieci z zerówki uczą się jak wyrażać swoje emocje i o nich rozmawiać, starsi koledzy z pierwszych klas poznają zasady przedsiębiorczości podczas gier i zabaw, z kolei uczniowie ósmych klas mogą liczyć na wsparcie w ramach doradztwa zawodowego. Wszyscy zdobywają niezwykle ważne kompetencje, w tym matematyczne i techniczne. Wartością dodaną projektu jest możliwość doposażenia pracowni np. matematycznej, stem i sonoterapii. Wszystko to sprawia, że dzieci i młodzież chętnie uczęszczają na dodatkowe zajęcia, bo jak sami mówią to świetna zabawa i odskocznia od normalnych zajęć.

Te same opinie można usłyszeć z ust uczniów Zespółu Szkół Rolniczych i Technicznych w Powodowie (gm. Wolsztyn). Tu młodzież przygotowuje się do egzaminów maturalnych i zawodowych. Dlatego dodatkowe zajęcia poświęcone są na nadrobienie zaległości czy rozwiązywanie dodatkowych testów. Ponadto, młodzież uczy się jak napisać swoje CV czy jak poruszać się na rynku pracy.

Rok młodzieży

Aby budować lepszą, bardziej ekologiczną, cyfrową i sprzyjającą włączeniu społecznemu przyszłość, Europa potrzebuje wizji, zaangażowania i uczestnictwa wszystkich młodych ludzi. Dlatego ten rok został ogłoszony Europejskim Rokiem Młodzieży. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała: - Pandemia pozbawiła młodych ludzi wielu możliwości - spotykania się z przyjaciółmi, poznawania nowych ludzi czy też doświadczania i odkrywania nowych kultur. Wprawdzie nie możemy im oddać straconego czasu, lecz proponujemy dziś ogłoszenie roku 2022 Europejskim Rokiem Młodzieży. (...) Zobowiązujemy się do słuchania ich głosów, tak jak robimy to obecnie w ramach Konferencji w sprawie przyszłości Europy, i chcemy wspólnie pracować nad kształtowaniem przyszłości Unii Europejskiej.

Więcej na temat projektów realizowanych dla młodzieży w najnowszym odcinku magazynu unijnego "Zmieniamy Wielkopolskę" (odc. 73).


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
72.40 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro