Reklama

Miejsce dla 1000 uchodźców w hali Arena. Miasto szacuje, że w Poznaniu może ich być już 10 000

fot. Mariusz Wiśniewski / FB

Miasto i MTP udostępniły tymczasowo halę wojewodzie.

Wojewoda Michał Zieliński w trakcie wtorkowej konferencji prasowej podsumował działania podejmowane w zakresie udzielenia pomocy uchodźcom z Ukrainy. Jako pierwszy w Poznaniu powstał punkt informacyjny na dworcu Poznań Główny. Następnie na terenie MTP utworzono punkt recepcyjny, przez który do dzisiaj przewinęło się około 3200 osób. W punkcie można się przespać, zjeść, odpocząć, a także uzyskać pomoc medyczną.

- Zwiększamy bazę noclegową ze względu na skalę tego, co dzieje się w Ukrainie. Utworzyliśmy na terenie Poznania przedłużenie punktu recepcyjnego, to taki punkt noclegowy z 300 miejscami, gdzie można się przespać i zastanowić co dalej - mówił wojewoda.

Kolejne miejsca noclegowe powstały na terenie MTP w miejscu, w którym funkcjonował szpital tymczasowy. Tam dostępnych jest około 700 miejsc. - Musimy myśleć dalej, bo strumień uchodźców jest duży. Za nami znajduje się hala Arena, gdzie docelowo zostanie utworzonych do 1000 miejsc noclegowych. To bardzo potrzebne z punktu widzenia logistyki. Myślę, że dzisiaj najpóźniej w godzinach wieczornych pierwsi uchodźcy będą mogli tu trafić - dodał.

Od początku wojny w Ukrainie, do Polski dotarło już 1,2 mln uchodźców z Ukrainy. Jak zwrócił uwagę Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, to tyle, ile Niemcy przyjęli w ciągu dwóch lat. Pokazuje to skalę sytuacji, z jaką mamy obecnie do czynienia.

Swoją konferencję zorganizowało też miasto. Jacek Jaśkowiak przyznał, że szacuje się, że w Poznaniu może obecnie przebywać nawet 10 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Prezydent podziękował poznaniakom, którzy przyjęli pod swój dach uciekających przed wojną. - Apelujemy o zrozumienie, tolerancję, uczciwość wobec tych ludzi, którzy są też często w szoku - mówił prezydent Poznania.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-1℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
11.79 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro