Reklama

Nowe poznańskie muzeum gotowe do zwiedzania! Wstęp jest darmowy, ale z powodu pandemii trzeba się wcześniej zarejestrować

fot. ZOO Poznań
fot. ZOO Poznań

Właśnie otwarto Muzeum Historii ZOO i Lwa, które prezentuje pamiątki związane ze 150-letnią historią poznańskiego ogrodu zoologicznego.

Muzeum zostało zrealizowane jako jeden z projektów Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. W jego zbiorach znajdziemy eksponaty takie jak: plakaty, bilety, stare tabliczki opisowe i fotografie oraz rekwizyt filmowy. To wyjątkowe miejsce powstało w odrestaurowanej zabytkowej lwiarni w Starym ZOO.

Zdjęcia pochodzą z naszych własnych zasobów lub otrzymaliśmy je od sympatyków ZOO, przy okazji obchodów kolejnych rocznic. Dzięki wielopokoleniowej tradycji robienia sobie "zdjęcia z wilkiem" powstał ogromny kolaż. Historię poznańskiego zoo i jego mieszkańców poznawać można samodzielnie, dzięki ogromnym ekranom dotykowym, zawierającym opisy do czytania lub słuchania, w wersji dla odbiorców dorosłych lub dla dzieci - tłumaczy Małgorzata Chodyła, rzeczniczka ZOO.

W muzeum znajduje się także przestronna sala dydaktyczno-projekcyjna, w której będą odbywać się zajęcia edukacyjne dla dzieci. Podczas zwiedzania można również wejść do dawnych klatek zewnętrznych. Niegdyś mieszkały w nich lwy i tygrysy.

Najnowszym eksponatem jest lampart - całkowicie sztuczny rekwizyt wytworzony przez scenografów do filmu pt "Lampart z Ankary", do którego zdjęcia realizowane były m.in. w poznańskim Starym Zoo. Produkcja wkrótce będzie miała swoją premierę - informują miejscy urzędnicy.

Obecnie z powodu pandemii zwiedzanie muzeum możliwe jest jedynie z przewodnikiem, po wcześniejszym zarejestrowaniu się. Oprowadzanie grup odbywa się codziennie - od wtorku do soboty o godz 12. Zapisy prowadzi Dział Edukacji Starego Zoo, nr tel. 61 8 733 975, mail: [email protected]. Udział bezpłatny - dodają urzędnicy.

Docelowo muzeum będzie czynne w godzinach otwarcia zoo, czyli zimą w godz. 9-16, latem w godz. 9-19. Wstęp będzie darmowy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
8.28 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro