Reklama
Reklama

Poznań najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce. Na których ulicach jest najgorzej?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Przemek / WTK
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Przemek / WTK

Zestawienie przygotował Yanosik.

Jak już informowaliśmy na naszym portalu, według raportu Inrix, Poznań jest najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce i uplasował się na 27. miejscu na świecie. Poznańscy kierowcy średnio w korkach spędzają 87 godzin rocznie.

- Zweryfikowaliśmy średnie prędkości jazdy kierowców korzystających z aplikacji Yanosik z całego roku i zestawiliśmy je z poprzednimi latami. Widoczne są wahania sumy średnich prędkości zwłaszcza w latach 2018 i 2019, w których nastąpił znaczny spadek. 2021 rok wygląda znacznie lepiej, choć i tutaj możemy zauważyć niższe średnie prędkości jazdy w poszczególnych miesiącach, w porównaniu z 2020 rokiem - komentuje Julia Langa z firmy Yanosik.

Z danych Janosika wynika, że średnia prędkość kierowców w Poznaniu w ubiegłym roku wynosiła 31 km/h, dokładnie tyle samo, co w roku 2020. W roku 2019 było gorzej - średnia prędkość oscylowała w okolicy 27 km/h, a w roku 2018 - 28 km/h. W latach 2016 i 2017 odnotowano średnią prędkość 31 km/h.

Yanosik przeanalizował też dane dotyczące liczby przejechanych kilometrów przez poznaniaków w ostatnich trzech latach. W roku 2019 odnotowano ponad 79,6 mln przejechanych kilometrów. Rok później, gdy mieliśmy do czynienia z lockdownem, kierowcy przejechali 64,7 mln kilometrów. W ubiegłym roku odnotowano prawie 76 mln kilometrów.

Na których poznańskich ulicach jest największy ruch? Z danych Yanosika wynika, że są to ulice Dąbrowskiego, Niestachowska, Krzywoustego, Warszawska, rondo Śródka, Wielka, Aleje Solidarności, Polska, Hetmańska oraz Ściegiennego.

- Sprawdziliśmy poszczególne poznańskie ulice i skategoryzowaliśmy je według sumy średniej prędkości, z którą poruszają się na nich kierowcy. Zastosowaliśmy podział na średnie prędkości do 20 km/h, do 25 km/h i powyżej 25 km/h. Okazuje się, że poznaniacy w 2021 roku poruszali się najwolniej na ulicach Piotra Ściegiennego, Zeylanda i Krzywej - tu średnia prędkość nie wyniosła więcej niż 18 km/h - dodaje.

Przez rondo Kaponiera i rondo Rataje jeżdżono w ubiegłym roku ze średnią prędkością 20 km/h. Podobnie jest na rondzie Starołęka (21 km/h), Opieńskiego (21 km/h), Roosevelta (22 km/h) czy moście Dworcowym (23 km/h). Ze średnią prędkością 25 km/h poruszali się kierowcy na Starołęckiej, a 26 km/h na Żeromskiego, Matyi, Bukowskiej i Gnieźnieńskiej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
5.29 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro