Reklama
Reklama

Dlaczego warto zbadać aortę brzuszną?

Wczesne wykrycie ratuje życie - to hasło, które przyświeca medykom w kontekście niemal każdej groźnej choroby. Dlatego eksperci zachęcają do badań profilaktycznych. Te są możliwe przy wsparciu z Unii Europejskiej. Podobnie jak termomodernizacja budynków, która gwarantuje ciepło i oszczędności.

Tętniak aorty brzusznej to choroba, która w przypadku mężczyzn działa jak tykająca bomba. Pacjent nie odczuwa większych dolegliwości, ale gdy nie będzie leczony może niespodziewanie umrzeć. Dlatego w Wielkopolsce przy unijnym wsparciu realizowany jest projekt Zdrowa Aorta. Mogą z niego skorzystać bezpłatnie mężczyźni w wieku 50-69 lat.

Wystarczy zapisać się na badania - więcej informacji jak to zrobić można znaleźć na stronie zdrowaaorta.pl. Badania prowadzone są w 33 placówkach w regionie. Zwykłe USG jamy brzusznej już w kilka minut może dać odpowiedź czy wszystko jest w porządku. Jeśli nie, to pacjent od razu jest przekierowany do specjalistów. Od początku działania projektu udało się uratować już stu mężczyzn.

Nowy rok to nowe ceny prądu i gazu - te wzrosły dla wszystkich. Odczuwamy to w domowych budżetach, ale z tym problemem zmagają się również samorządy lokalne. Dlatego Unia Europejska stawia na termomodernizację budynków użyteczności publicznej. To one są źródłem emisji dwutlenku węgla, a przez lata zaniedbane powodują ogromne koszty utrzymania. Te koszty maleją, gdy budynki przechodzą termomodernizację. To nie tylko ocieplenie gmachu urzędu czy szkoły, ale również wymiana okien, klimatyzacji, źródeł ciepła.

Taki zabieg przeszły dwa budynki w Kaliszu - Urząd Miasta przy ul. Kościuszki oraz Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2 przy ul. Kordeckiego.

Na dachu Urzędu Miasta zainstalowano panele fotowoltaiczne, ocieplono ściany budynku, wymieniono okna.

Z kolei ośrodek przy Kordeckiego staje się placówką oświatową na miarę XXI w. Uczą się tu osoby słabo słyszące i niedosłyszące. Dla uczniów spoza Kalisza działa tu także internat. Placówka od lat wymagała remontu i gdyby nie środki z Unii Europejskiej, dzieci przez kolejne lata musiałyby uczyć się i mieszkać w niekomfortowych warunkach.

Więcej na temat badań aorty brzusznej a także termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, a więc inicjatyw dotowanych ze środków unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, w najnowszym odcinku magazynu "Zmieniamy Wielkopolskę" (odc. 64).


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
1℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
9.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro