Reklama

Jak wrócić do życia po udarze mózgu? Skorzystaj z bezpłatnej rehabilitacji

Zdrowia nie można kupić, ale przy unijnym wsparciu można o nie zadbać

Przezorny zawsze ubezpieczony - to określenie powinno idealnie odnosić się do naszego zdrowia. Zawsze przecież lepiej przeciwdziałać niż później mierzyć się z konsekwencjami choroby. Dlatego przy unijnym wsparciu powstał program szczepień przeciwko grypie dla mieszkańców metropolii Poznań. Z kolei mieszkańcy Wielkopolski po udarze mogą liczyć na profesjonalną rehabilitację.

Bezpłatna rehabilitacja osób po udarze

Udar mózgu - często taka diagnoza lekarzy brzmi jak wyrok dla pacjenta. Mózg jako centrum dowodzenia naszego organizmu odpowiada za codzienne funkcjonowanie. Nagle z dnia na dzień można stracić sprawność czy samodzielność. I tu z pomocą przychodzą Fundusze Europejskie - w Szpitalu Klinicznym im. W. Degi w Poznaniu prowadzony jest program rehabilitacji osób po udarze z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. Szczegóły oferty są dostępne tutaj.

Pacjenci nie muszą ponosić ogromnych kosztów opieki rehabilitantów i specjalistów, ci służą swoją wiedzą podczas turnusów rehabilitacyjnych. Jak mówią, nawet kilka tygodni ćwiczeń może sprawić, że pacjent wstaje z łóżka i z pomocą balkonika czy kuli, chodzi o własnych siłach. Wszystko to sprawia, że pacjenci wracają do normalnego funkcjonowania i mają szansę na powrót na rynek pracy. Małymi kroczkami podopieczni zyskują nowe życie.

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie

Grypa to choroba znana nam od lat. Niestety, zawsze w okresie jesienno-zimowym zbiera swoje żniwo. Cierpi na tym nasze zdrowie, a także życie prywatne - choroba wiąże się ze zwolnieniem lekarskim, a to oznacza także niższe zarobki. O ile konsekwencje zdrowotne u młodych osób nie są znaczące, to najbardziej narażeni są seniorzy. Powikłania mogą być poważne - zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie płuc czy zaostrzenie astmy lub cukrzycy.

Dlatego mieszkańcy metropolii w wieku 50-64 lata mogą bezpłatnie skorzystać z programu szczepień przeciw grypie. Program jest skierowany także dla osób w przedziale wiekowym 25-49 lat, które są aktywne zawodowo i mają bezpośredni kontakt z klientem. Tego typu program szczepień jest realizowany w kilku miejscach w regionie. To Poznań, Buk, Koziegłowy, Kleszczewo, Komorniki, Konarzewo, Kórnik, Luboń, Pobiedziska, Swarzędz oraz Śrem. Nadal można zgłaszać chęć zaszczepienia. Szczegółowe informacje na temat programu szczepień oraz niezbędne formularze można znaleźć na stronie internetowej http://grypa-metropoliapoznan.pl/.

Więcej na temat rehabilitacji pacjentów po udarze mózgu, a także programie szczepień przeciw grypie, dofinansowanych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w najnowszym odcinku magazynu "Zmieniamy Wielkopolskę" (odc. 63).



Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
72.40 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro