Reklama

Co nowego w "Pakiet Seniora"? Dużo zdrowej aktywności i praktycznych porad!

Jakie są zalety chodzenia z kijkami? Co to jest Slow Jogging i jak go uprawiać? Co jeść, by odżywiać się zdrowo? Bezpieczeństwo seniorów w Internecie - to tylko niektóre z tematów, które zostały opracowane i przygotowane przez partnerów Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu w ramach "Pakietu Seniora" i zadedykowane wielkopolskim seniorkom i seniorom.

Jednym z zadań ROPS w Poznaniu, jest wspieranie wielkopolskich seniorek i seniorów. Po wybuchu pandemii koronawirusa - ze względów bezpieczeństwa - konieczne stało się zawieszenie wielu inicjatyw, które do tej pory podejmowane były przez ROPS w Poznaniu z Uniwersytetami Trzeciego Wieku i Gminnymi Radami Seniorów. Wtedy narodził się pomysł na przygotowanie pakietu szkoleniowego złożonego z filmów i prezentacji, który wypełniałby pustkę po zawieszonych aktywnościach.

W pierwszym "Pakiecie Seniora" z 2020 roku udało się zawrzeć wiele ważnych dla aktywizacji wielkopolskich seniorek i seniorów materiałów edukacyjnych i szkoleniowych. Starsi mieszkańcy naszego województwa dowiedzieli się z niego, jak krok po kroku obsłużyć Zooma oraz platformę Webex, by utrzymać online-owe relacje z najbliższą rodziną i przyjaciółmi. "Pakiet..." obfitował w praktyczne propozycje np. pomagające ćwiczyć pamięć oraz dzięki zaproszonej do współpracy trenerce możliwe było zaprezentowanie, jak w domowych warunkach bezpiecznie zadbać o ruch i sprawność fizyczną. Nie zabrakło też wykładu, jak radzić sobie z samotnością w sytuacji izolacji wywołanej pandemią.

Po bardzo ciepłym przyjęciu zeszłorocznego "Pakietu Seniora" oczywistym stało się, że inicjatywa będzie kontynuowana. W tym celu zespół Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu zapytał uczestniczki i uczestników wielkopolskich Rad Seniorów oraz Uniwersytetów Trzeciego Wieku o to, co chętnie zobaczyliby w nowej odsłonie "Pakietu Seniora"? W oparciu o badanie ankietowe udało się wybrać osiem zagadnień, które na zlecenie ROPS w Poznaniu przygotowują zaproszeni do współpracy ekspertki i eksperci.

I tak wśród nowych tematów pojawiły się te związane z ruchem, a więc materiały pokazujące, jak prawidłowo uprawiać Nordic Walking oraz Slow Jogging. Aby nie popełniać błędów z filmów instruktażowych seniorki i seniorzy dowiedzą się, jak prawidłowo trzymać kijki oraz stawiać stopy. Nowy "Pakiet..." wzbogacony zostanie o zasady zdrowego żywienia z naciskiem na dietę osób starszych, a także o edukacyjny materiał o cyberzagrożeniach. "Pakiet Seniora" edycja 2021 będzie zawierał również praktyczne porady dotyczące pisania projektów, tworzenia gminnych rad seniorów, czy wskazówki związane z tworzeniem struktur pod wolontariat senioralny. Całość uzupełniał będzie wykład na temat pozytywnego wpływu zwierząt na życie osób starszych.

"Pakiet Seniora" można znaleźć na stronie internetowej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu: rops.poznan.pl/pakiet-seniora. Wszystkie materiały zostały udostępnione bezpłatnie. Kolejne będą sukcesywnie dodawane w okresie około noworocznym. "Pakiet Seniora" finansowany jest ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla całego regionu! Podniesiono stopień!
24℃
13℃
Poziom opadów:
7.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
13.33 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro