Reklama
Reklama

Dominikanie opuścili Lednicę. "Sieją zgorszenie"

fot. lednica2000.pl

Dominikanie opuścili pola Lednickie, na których odbywały się coroczne chrześcijańskie spotkania młodzieży.

Jak informuje Radio Poznań, dominikanie zadecydowali o rozwiązaniu podpisanej do 2027 roku umowy na zarządzanie tym miejscem przez świeckie Stowarzyszenie Lednica 2000 i opuścili Lednickie Pola. Sprawa jest bardzo niejasna, a dodatkowo Dominikanie nie zabierają w tej sprawie głosu.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA

Pola Lednickie należą do zakonu dominikanów, natomiast miejscem tym zarządza świeckie stowarzyszenie Lednica 2000 powołane przez ojca Jana Górę. Stowarzyszenie odpowiada za utrzymanie obiektu, zatrudnia pracowników i reguluje wszystkie koszty związane z prowadzeniem tu działalności. Stowarzyszenie jest także organizatorem corocznego spotkania młodych, i przy tej okazji czerpie też przychody np. od sponsorów. Teraz zakon chce sam zarządzać tym terenem. Póki co, dominikanie jednak z Lednicy wyjechali. Wedle naszych nieoficjalnych informacji, gdy Lednicę opuści stowarzyszenie, zakonnicy mają tu wrócić i utworzyć domy rekolekcyjne (które w zasadzie już tu są).

To, że dominikanie zeszli z tego posterunku, jakim od 25 lat była Lednica to jest smutek, żal, niedowierzanie, a z drugiej strony zgorszenie, bo jest to równoznaczne z tym, że nie można tu prowadzić działalności duszpasterskiej, a przecież ten ośrodek dla tej idei powstał. Takie było dzieło i zamysł ojca Jana Góry, który był z jednej strony dominikaninem, ale z drugiej doskonale rozumiał sprawy świeckich. Mamy obawy, że dominikanie chcą robić Lednicę po swojemu. Boimy się, że Lednica będzie zupełnie inna, jeśli się ostanie. Chcielibyśmy razem z dominikanami kontynuować to dzieło, które ojciec Jan Góra wytyczył - powiedział dla Radia Poznań Bogdan Kowalski, prezes Stowarzyszenia Lednica 2000.

Zakon nie zabrał głosu w tej sprawie.

Rozwiązanie umowy między Dominikanami a Stowarzyszeniem Lednica 2000 może oznaczać koniec dorocznych spotkań młodych, na które przyjeżdżały tysiące osób z Polski.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowy wtorek!
23℃
13℃
Poziom opadów:
3.7 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
18.50 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro