Reklama
Reklama

Po niemal 8 latach od wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim rusza proces. Przesłuchanych zostanie 89 osób

fot. Mateusz Nele / OSP Zduny
fot. Mateusz Nele / OSP Zduny

14 listopada 2013 roku w Jankowie Przygodzkim doszło do tragicznego zdarzenia.

Przed godziną 14:00 nastąpił wybuch gazu. W wyniku pożaru i eksplozji zginęły dwie osoby, a 12 zostało rannych. Spaliło się 10 budynków mieszkalnych, w tym dwa w budowie, oraz dwa obiekty gospodarcze.

W Jankowie Przygodzkim pracowało blisko 300 strażaków, ponad 150 policjantów i dziesiątki innych osób, w tym ratowników medycznych. - Nie da się opisać słowami, tego co ujrzeliśmy na własne oczy. Dopiero będąc tam można uświadomić sobie ogrom strat po takim wybuchu - komentowali strażacy, którzy brali udział w akcji.

Dopiero w 2018 roku zakończyło się skomplikowane śledztwo w sprawie wybuchu. Do sądu w Kaliszu skierowano akt oskarżenia. Zdaniem śledczych winę za wybuch ponosi 36-letni wówczas inżynier budowy. Miał on się dopuścić szeregu zaniedbań, w wyniku których doszło do rozerwania gazociągu i niekontrolowanego wycieku gazu, jego zapłonu oraz powstania pożaru strumieniowego, w wyniku którego śmierć na miejscu zdarzenia ponieśli operator koparki oraz dźwigu bocznego, 12 osób doznało obrażeń ciała w postaci oparzeń termicznych I i II stopnia, a zniszczeniu lub uszkodzeniu uległo mienie w wielkiej wartości. Straty oszacowano na co najmniej 10 mln złotych. Mężczyzna nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Grozi mu 8 lat więzienia.

Jak dziś informuje portal TVN24 właśnie rusza proces w tej sprawie. Sprawa należy do skomplikowanych, trudnych, wymagających znacznego nakładu pracy, zapoznania się ze sporządzonymi ekspertyzami, opiniami, dokumentacją - podkreśla w rozmowie z dziennikarzami sędzia Edyta Janiszewska, rzecznik prasowa Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Proces rusza w środę. Kolejne rozprawy zaplanowano też na czwartek i piątek. Przesłuchanych zostanie 89 osób, 74 to osoby pokrzywdzone w wyniku wybuchu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze możliwe jednak do wieczora!
10℃
5℃
Poziom opadów:
3.1 mm
Wiatr do:
33 km
Stan powietrza
PM2.5
6.55 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro