Reklama

W przyszłym roku w Wielkopolsce ma ruszyć budowa nowego toru wysokiego napięcia

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński wydał decyzję dla podwieszenia drugiego toru linii elektroenergetycznej Ostrów - Kromolice.

Decyzja wojewody dotyczy ustalenia lokalizacji strategicznej inwestycji w zakresie sieci przesyłowej pn. "Podwieszenie drugiego toru 400 kV na linii Ostrów-Kromolice wraz z rozbudową stacji 400/110 kV Ostrów i stacji 400/110 kV Kromolice". Dzięki temu wzmocnione mają zostać moce przesyłowe istniejącej już linii, co umożliwi jej pełne wykorzystanie, zwiększając tym samym bezpieczeństwo energetyczne w województwie wielkopolskim.

Zapewnienie stabilnych dostaw energii elektrycznej zarówno dla odbiorców instytucjonalnych, jak i indywidualnych gospodarstw domowych, jest zadaniem strategicznym, którego realizacja wymaga podejmowania pilnych działań inwestycyjnych. Podwieszenie drugiego toru linii 400 kV Ostrów-Kromolice stanowi właśnie realizację jednej z kluczowych inwestycji w tym obszarze - mówi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Jak przekazują przedstawiciele wojewody celem inwestycji jest umożliwienie pełnego wykorzystania wybudowanej już infrastruktury sieciowej, co pozwoli na zwiększenie pewności zasilania północno-zachodniej Polski oraz poprawi bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznej w całym regionie, w tym w aglomeracjach poznańskiej i kalisko-ostrowskiej.
Dzięki decyzji wojewody wielkopolskiego Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. zostaną uprawnione do wystąpienia z wnioskiem o pozwolenie na budowę, wobec czego prace przy podwieszaniu linii mają ruszyć w przyszłym roku, a prąd popłynie nowym torem pod koniec 2023 roku - informuje Dawid Pius z gabinetu wojewody.

Nowy tor zwiększy zdolności przesyłowe sieci najwyższych napięć, co jest niezbędne dla bezpiecznej pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i jego transformacji. Do sieci w coraz większym stopniu trafia nie tylko prąd z konwencjonalnych elektrowni, ale także z farm wiatrowych czy coraz popularniejszych farm fotowoltaicznych
- podkreśla Tomasz Jakubowski, Dyrektor do spraw Operacyjnych Centralnej Jednostki Inwestycyjnej PSE.

Jak informują przedstawiciele Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu na terenie województwa wielkopolskiego Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. realizują równocześnie cztery istotne inwestycje liniowe oraz rozbudowują i modernizują sześć stacji elektroenergetycznych, których szacunkowa wartość wynosi ponad 1,2 miliarda złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
25.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro