Reklama
Reklama

Historia poznańskiego ZOO na archiwalnych zdjęciach: jest film z 1937 roku!

kolekcja ZOO / CYRYL | fot. Tygrysy w Starym ZOO w 1970 roku
kolekcja ZOO / CYRYL | fot. Tygrysy w Starym ZOO w 1970 roku

W tym roku poznański ogród zoologiczny kończy 150 lat.

24 lutego 1874 roku otwarto poznański Ogród Zoologiczny, który jest jednym z najstarszych w Polsce i najstarszym działającym bez przerwy od momentu otwarcia. Pierwsze zwierzęta trafiły do przyszłego dyrektora ZOO w prezencie... urodzinowym. Były to m.in. kot, królik, wiewiórka, paw, a nawet niedźwiedź i małpka.

Około 40 lata temu Stare ZOO osiągnęło obecne rozmiary po wykupieniu kolejnych działek w poprzednich latach. Kiedyś na małej powierzchni, w niewielkich klatkach prezentowano 400 gatunków zwierząt. Niestety po I wojnie światowej w zniszczonym ogrodzie pozostało jedynie 75 gatunków zwierząt. Po chwilowym kryzysie ZOO zaczęło rozkwitać w latach 20- i 30-tych XX wieku. Po II wojnie światowej przyjmowało zwierzęta z ogrodów we Wrocławiu i Lesznie. W 1974 roku otwarto zupełnie nową część poznańskiego ogrodu, w pobliżu Jeziora Maltańskiego.

Niezwykłą historię ogrodu przypomina Cyfrowe Repozytorium Lokalne, a więc CYRYL. - 150 lat to wystarczająco długi okres na zebranie imponującego archiwum. Cyryl prezentuje jedynie niewielką jego część - zdjęcia, foldery, pocztówki i przewodniki. Trwają prace nad utworzeniem muzeum na terenie Starego Zoo, gdzie prawdopodobnie znajdzie się wiele innych pamiątek. Ale tylko w Cyrylu można obejrzeć film Adama Gatniejewskiego nakręcony w Zoo przy ul. Zwierzynieckiej przez jego ojca w 1937 roku - zachęcają pracownicy CYRYL-a.

Nagranie można zobaczyć TUTAJ. Zachęcamy do zobaczenia innych archiwalnych zdjęć z ZOO. Dostępne są TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
9.73 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro