Reklama
Reklama

Fatalna pomyłka na wielkopolskim poligonie. MiG ostrzelał innego MiG-a, z którym leciał w parze. Wojsko zaprzecza

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Konflikty.pl / wikipedia
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Konflikty.pl / wikipedia

Do zdarzenia doszło w połowie maja na poligonie w Nadarzycach na terenie powiatu złotowskiego.

O sprawie pisze Onet. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że bardzo groźny incydent miał miejsce 14 maja. Wówczas, w trakcie ćwiczeń, MiG-29 ostrzelał drugi myśliwiec, który leciał z nim w parze. Maszyna została poważnie uszkodzona - ma m.in. dziury w poszyciu, naruszona też została jej konstrukcja.

Ministerstwo Obrony Narodowej nie udziela informacji na ten temat. Z nieoficjalnych ustaleń Onetu wynika, że do ostrzelania doszło z działka kalibru 30 mm. Zdaniem specjalistów, powodem takiej sytuacji może być problem ze szkoleniami. Do sytuacji, w której myśliwiec strzela do drugiego myśliwca, z którym leci w parze, są bowiem bardzo rzadkie.

W przypadku incydentu z Nadarzyc nie doszło do tragedii. Pilotowi udało się bezpiecznie wylądować. Uszkodzenia są jednak na tyle poważne, że samolot może już nigdy nie wrócić do latania. Tymczasem Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy podjęły się jego naprawy. Zdaniem pilotów to bardzo ryzykowne.

Piloci, z którymi rozmawiał Onet przyznają, że stan polskich MIG-29 jest fatalny, a część pilotów decyduje się na przejście na emeryturę lub odchodzi z wojska, by nie musieć nimi latać.

  • Aktualizacja
    wtorek, 8.06.2021 r., godz. 12.25
    Aktualizacja
    wtorek, 8.06.2021 r., godz. 12.25
    Oświadczenie wydał Wydział Działań Komunikacyjnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych: Odnosząc się do artykułu portalu Onet.pl pt. Polski MiG-29 ostrzelał polskiego MiG-a podczas ćwiczeń, pragniemy poinformować, że w połowie maja br. na poligonie w Nadarzycach w trakcie lotu szkoleniowego nie doszło do ostrzelania samolotu MIG-29, a żaden z żołnierzy nie doznał uszczerbku na zdrowiu. Na Centralnym Poligonie Lotniczym w Nadarzycach, gdzie loty wykonywały załogi 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, doszło do zdarzenia lotniczego, ale nie była to sytuacja, w której jeden samolot ostrzelałby drugi. Po wylądowaniu samolotu MiG-29 technik stwierdził uszkodzenie w dolnej części kadłuba, w związku z powyższym sprawę uszkodzenia badała Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Raport KBWLLP nie jest jeszcze gotowy. Samolot MiG-29, którego dotyczyło zdarzenie jest obecnie w pełni sprawny.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
11.46 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro