Reklama

Jak znaleźć pracę bez doświadczenia w Poznaniu?

Poznań daje szerokie możliwości zawodowe. Zatrudnienie mogą tam znaleźć nawet osoby bez wcześniejszego doświadczenia. Kandydaci, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy, powinni jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Gdzie szukać pracy bez doświadczenia w Poznaniu?

Młodzi pracownicy bez doświadczenia zawodowego mogą szukać pracy w Poznaniu na kilka sposobów. Najbardziej oczywistym z nich jest wykorzystanie szansy, jaką dają nowe technologie, a konkretniej internet. Dobrze więc śledzić portale publikujące oferty zatrudnienia - zarówno lokalne, jak i o zasięgu ogólnopolskim. Oprócz tego warto być członkiem grup z ofertami pracy w Poznaniu. Można je znaleźć w mediach społecznościowych.

W przypadku osób, które dopiero rozpoczynają karierę zawodową, lepszym rozwiązaniem może się jednak okazać skorzystanie z usług agencji zatrudnienia. Zadaniem tego typu firm jest udzielanie pomocy kandydatom w znalezieniu zajęcia zarobkowego, które odpowiada ich umiejętnościom i predyspozycjom. Co ważne, oferują one nie tylko pracę stałą, lecz również tymczasową, a także różnego typu staże. Aby znaleźć takie przedsiębiorstwo, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę "agencja pracy Poznań".

Tradycyjnym sposobem na znalezienie zatrudnienia bez doświadczenia jest też wybranie się do lokalnego urzędu pracy. Po zarejestrowaniu się w nim następuje rozmowa z doradcą. Na jej podstawie urzędnik poznaje daną osobę, co pozwala mu określić, czy może jej zaproponować oferty pracy, czy lepiej, aby rozpoczął od przedstawienia możliwości stażu lub szkolenia.

Jeśli nie ma się doświadczenia zawodowego, warto również skorzystać z sieci różnych kontaktów społecznych. Czasami wystarczy zapytać rodzinę lub znajomych, czy nie pracują w firmie, która aktualnie poszukuje nowych pracowników i poprosić ich o zarekomendowanie swojej kandydatury.

Co zrobić, by znaleźć pierwszą pracę w Poznaniu?

Szukając zatrudnienia bez doświadczenia, należy się do tego odpowiednio przygotować. Korzystając z usług agencji pracy lub wysyłając swoje zgłoszenie poprzez portal z ofertami, najważniejsze jest przygotowanie dobrego życiorysu zawodowego, zgodnie z zasadami tworzenia tego typu dokumentów. W CV należy przede wszystkim podkreślić swoją gotowość do nauki oraz chęć rozwoju (najlepiej zrobić to w części "podsumowanie zawodowe"). Oprócz tego trzeba odpowiednio uwypuklić posiadane predyspozycje i umiejętności miękkie. W sekcji "doświadczenie" warto z kolei dodać informacje o wszelkich potencjalnie istotnych z punktu pracodawcy aktywnościach pozazawodowych, np. udziale w wolontariacie, pomocy sąsiedzkiej, działalności w kole studenckim czy angażowaniu się w projekty non-profit.

Aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie zatrudnienia, warto też brać udział w różnego typu kursach i szkoleniach (również online), którymi można się potem pochwalić w CV. Stanowią one potwierdzenie zaangażowania i chęci rozwoju, a tym samym mogą przykuć uwagę pracodawcy i przekonać go do zatrudnienia danego kandydata, nawet jeśli nie ma on doświadczenia zawodowego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Uwaga na drogach!
6℃
-2℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
16.69 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro