Reklama
Reklama

W samo południe na Stary Rynek przybyły tłumy. Wszyscy patrzyli w jedno miejsce

fot. Przemysław Łukaszyk
fot. Przemysław Łukaszyk

Koziołki to niekwestionowany symbol naszego miasta.

Długi majowy weekend trwa w najlepsze. Pogoda dopisuje, a co się z tym wiąże, wszystkie poznańskie atrakcje przeżywają oblężenie nie tylko mieszkańców, ale też turystów. Nie inaczej jest na Starym Rynku, gdzie w samo południe pojawił się tłum. Trykające się koziołki na ratuszowej wieży to jedna z największych atrakcji naszego miasta.

Poznańskie koziołki cieszą oczy mieszkańców od XVI wieku. Właśnie wtedy, podczas przebudowy ratusza, zdecydowano o umieszczeniu na ratuszowej wieży zegara wyposażonego w dwa koziołki trykające się przed każdym biciem godziny. Dlaczego postanowiono, że trykać będą się tam akurat te rogate zwierzęta? Opisuje to legenda. "Przy okazji przebudowy Ratusza miała odbyć się wielka uczta, na którą przybyło wielu znamienitych gości. Potrawą wieczoru miał być udziec sarni, który niestety zsunął się z rusztu prosto w ogień. Aby ratować uroczystość, jeden z kuchcików przyprowadził dwa koziołki, które miały udawać sarninę. Te jednak wyrwały się i uciekły prosto na ratuszową wieżę. Oczom zgromadzonych gości ukazał się przedziwny widok: dwa małe koziołki bodły się beztrosko na gzymsie, czym wzbudziły ogólną wesołość. Na pamiątkę wspomnianego wydarzenia obraz ten został uwieczniony" - wyjaśniało jakiś czas temu Muzeum Narodowe w Poznaniu.

W 1675 roku wieża z zegarem została zniszczona przez uderzenie pioruna. Koziołki przywrócono dopiero w 1913 roku za sprawą Niemców. "Jedno zwierzątko było pomalowane w czarno-białe pasy, a drugie w biało-czerwone, co - biorąc pod uwagę, że Polska znajdowała się wówczas pod zaborami - wywołało spore kontrowersje. Można się domyślać, który koziołek przegrywał w boju. Koziołki przetrwały do walk o Poznań w 1945 r. Wówczas ich mechanizm został jednak poważnie uszkodzony, podobnie jak ratuszowa wieża. Przywrócono go w 1953 r. Rogate zwierzęta szybko podbiły serca poznaniaków" - dodali przedstawiciele Muzeum.Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
8.27 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro