Reklama

Prezenterkę pogody wyrzucono z TVP Poznań za serduszko WOŚP

fot. Pogoda w TVP3 Poznań / Screen z nagrania
fot. Pogoda w TVP3 Poznań / Screen z nagrania

O sprawie pisze Gazeta Wyborcza.

Pracę straciła wieloletnia prezenterka pogody Patrycja Kasperczak. 31 stycznia, a więc w dniu finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, prezentując pogodę miała przyklejone do bluzki serduszko WOŚP. Zdaniem Gazety Wyborczej, po zobaczeniu minutowej prognozy w szał miała wpaść dyrektorka poznańskiej TVP Agata Ławniczak. W poniedziałek zwolniła Kasperczak z pracy.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

W poznańskim oddziale Telewizji Polskiej decyzja dyrektorki jest szokiem. Tym bardziej, że prezenterka pracuje w oddziale od około 20 lat i nigdy nikt nie miał zastrzeżeń do jej pracy. Z nieoficjalnych ustaleń GW wynika, że dyrektorka miała stwierdzić, iż serduszkiem WOŚP prezenterka promowała stację TVN, w której relacjonowano finał. Pracownicy stacji oraz sama prezenterka prosili o zmianę decyzji, ale dyrektorka się nie ugięła.

GW podaje, że konsekwencje mogą też ponieść reporter Marcin Wróblewski oraz wydawczyni Barbara Kożeniewska. Dyrektor Ławniczak miał się bowiem nie spodobać materiał o WOŚP przygotowany przez Wróblewskiego do niedzielnego Teleskopu. Materiał był neutralny, a Ławniczak miała żądać doklejenia do niego fragmentu mówiącego o wspieraniu Strajku Kobiet przez Jurka Owsiaka. Wydawczyni się na to nie zgodziła i materiał nie został zmieniony. W poniedziałek dyrektorka miała ją oskarżyć o sabotaż.

Z ustaleń GW wynika, że reporter i wydawczyni mają dostać mniej pieniędzy za niedzielne dyżury. TVP do tej pory nie odniosło się do sprawy.

Co ciekawe, na internetowej stronie TVP Poznań można znaleźć wszystkie wieczorne prognozy pogody... poza tą jedną, z 31 stycznia. Tę prognozę zarchiwizował jednak Piotr Żytnicki z GW i opublikował na swoim profilu:

W październiku 2020, po wyroku TK w sprawie aborcji, z pracy w poznańskiej TVP sama zrezygnowała Żaneta Rosińska, która także była prezenterką pogody. "Dziś złożyłam rezygnację z pracy w TVP 3 Poznań. Obowiązuje mnie jeszcze miesięczny okres wypowiedzenia. Cieszę się, że mogłam tam poznać osoby, których poglądy są podobne do moich" - napisała na swoim profilu na portalu społecznościowym Żaneta Rosińska.

  • Aktualizacja
    środa, 3.02.2021 r., godz. 20.02
    Aktualizacja
    środa, 3.02.2021 r., godz. 20.02
    Do sytuacji odniósł się sam Jurek Owsiak, szef WOŚP "Jest nam bardzo przykro z powodu zdarzenia, które miało miejsce w Telewizji Polskiej w oddziale poznańskim. Pani Patrycja Kasperczak, która zapowiada pogodę od wielu, wielu lat, w dniu finału miała na bluzce nalepione serduszko WOŚP. Spotkała ją za to ogromna przykrość - została zwolniona z pracy. W życiu nie przypuszczałbym, że może dojść do takiej sytuacji. W najśmielszych wyobrażeniach nie mógłbym pomyśleć, że współtwórcy tego wspaniałego, pospolitego ruszenia, jakim są finały, czyli Telewizja Polska, mogli się tak zachować. Pani Patrycjo, nie wiem, jak naprawić tę krzywdę. Jeśli potrzebowałaby Pani pomocy prawnej, to bardzo proszę dać nam znać, służymy wsparciem czy chociażby poradą" - napisałOwsiak na swoim profilu na facebooku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.52 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro