Reklama
Reklama

Skąd się biorą prezenty?

Pytanie, skąd się biorą prezenty, jest bardzo aktualne w grudniu. Dobrze jest wybrać upominek, który jest jednocześnie podarunkiem i dla obdarowanego, i dla tego, kto go wykonał. Dla ułatwienia przedstawiamy podręczny pomocnik prezentowy.

Krok pierwszy - sprawdź, kto wykonał prezent

Prezenty wykonane z sercem oferują organizacje i instytucje, które łączą działalność społeczną i sprzedażową. Nazywamy to ekonomią społeczną. Pracują w nich osoby z niepełnosprawnościami, chorobami psychicznymi, walczące z uzależnieniem, wychodzące z kryzysu bezdomności. Ludzie, dla których życie nie jest tak łatwe, jak dla większości z nas. Wszyscy oni mają szansę na zatrudnienie w miejscach, w których obok pracy otrzymują wsparcie i szansę na poradzenie sobie z trudnościami.

- Osoby, które na co dzień są zagrożone wykluczeniem społecznym, tam czują się ważne, potrzebne, sprawne i wartościowe, odzyskują poczucie własnej godności - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Kupując zrobione przez nich rękodzieło, zyskujemy podwójnie: nie tylko możemy zdobyć piękne przedmioty, ale również pomóc tym, którzy potrzebują wsparcia.

Co można zakupić w podmiotach ekonomii społecznej?To m.in. kosmetyki, dodatki, zabawki, ozdoby, słodycze i wiele innych pięknych rzeczy.

Krok drugi - kupuj lokalnie

Ekonomia społeczna działa obok nas. To w Poznaniu i okolicach powstają fantastyczne prezenty. Wykonywane są w naszych poznańskich stowarzyszeniach i fundacjach, spółdzielniach socjalnych, spółkach non-profit, na warsztatach terapii zajęciowej. Mamy także lokalną - wielkopolską - markę społeczną, czyli Klunkry wielkopolskie. Zachęcamy do zaglądania na profil prezentujący aktualną ofertę podmiotów ekonomii społecznej: https://www.facebook.com/groups/dobrobranie.

Krok trzeci - stawiaj na oryginalne podarunki

Rzeczy powstające w podmiotach ekonomii społecznej są różnorodne, często ręcznie robione. Podmioty odpowiadają również na indywidualne zamówienia. Można zaprojektować sobie na przykład biżuterię. Praktycznie codziennie w ofercie ekonomii społecznej w Poznaniu pojawiają się nowości, które zachwycają oczy.

Krok czwarty - poczuj satysfakcję z dobrego zakupu

- W zeszłym roku roku kupiłam jako prezent piękny talerz wykonany przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Kolorowy, oryginalny, prawdziwie artystyczny - opowiada Małgorzata Cieślak z Pracowni Ekonomii Społecznej ładne rzeczy. - Kilka dni temu rozmawiałam z obdarowaną osobą, która mówiła, że talerz jest ozdobą ich domu, przetrwał wiele myć w zmywarce i cieszy ich cały czas.

Zachęcamy do wybierania prezentów wykonanych przez podmioty ekonomii społecznej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-5℃
-23℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
101.92 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro