Reklama

Zabezpieczono luksusową posiadłość Mariusza Świtalskiego w Sowińcu. To kolejna odsłona sporu z Małpką Express w tle

Sowiniec | fot. Sotheby\'s Real Estate / Zdjęcia z 2015 roku

Od marca trwa spór pomiędzy obecnym byłym właścicielem sieci sklepów Małpka Express i ich twórcą - Mariuszem Świtalskim.

Już w marcu pisaliśmy, że problemy Mariusza Świtalskiego są spowodowane nieudaną inwestycją w sieć sklepów Małpka Express. Sieć miała być konkurencją dla Żabek, ale pomysł nie wypalił. Świtalski sprzedał więc sieć amerykańskiej spółce Forteam Investments za 362 miliony złotych. Świtalski dał Amerykanom gwarancję na to, że jeśli spółka zdecyduje się sprzedać sieć komuś innemu i nie otrzyma za nią określonej kwoty, będzie mogła żądać takich pieniędzy od Świtalskiego. Amerykanie chcieli sprzedać sieć, ale nikt nie chciał im zapłacić tyle, ile żądali. Ostatecznie sklepy Małpka Express zniknęły, a spółka rok temu zażądała od poznańskiego biznesmena zwrotu 300 milionów złotych. Do dziś ich nie otrzymała. Sprawa trafiła więc do sądu, który na wniosek amerykańskiej spółki zabezpieczył majątek poznaniaka.

Do tej pory pisaliśmy o trzech zabezpieczeniach majątku poznaniaka przez sąd. Chodziło m.in. o zabezpieczenie roszczeń w sprawie przeciwko dzieciom Świtalskiego - Mateuszowi, Marcinowi, Mikołajowi i Nataszy. Następnie zabezpieczono roszczenia o uznanie za bezskuteczne dwóch umów sprzedaży pakietów akcji spółki Czerwona Torebka S.A. zawartych w marcu. Forteam równocześnie podkreślał, że jego zdaniem "Mariusz Świtalski kontynuuje próby zbywania i ukrywania swojego majątku, tak aby utrudnić Forteam zaspokojenie roszczeń".

Teraz pojawia się informacja o kolejnym, czwartym już, zabezpieczeniu roszczeń. - Tym razem decyzją sądu zajęty został pośrednio, to jest przez zajęcie udziałów, cały majątek spółki Druga - Sowiniec Capital, w posiadaniu której znajduje się m.in. pałac w Sowińcu, otaczający go teren, klub polo wraz z końmi - podaje Forteam w oficjalnym komunikacie. - Objęta zabezpieczeniem rezydencja w Sowińcu obejmuje 279-hektarowy park, pałac o powierzchni ponad 3000 metrów, w którym mieści się 14 sypialni, 24 łazienki, kryty basen i kort tenisowy. Na jej terenie znajduje się również: prywatna przystań nad Wartą, lądowisko dla helikopterów, pas startowy, stajnia, dwa pełnowymiarowe boiska do gry w polo oraz ujeżdżalnia. Całość w 2015 r. była wyceniona na 50 mln euro - czytamy.

Forteam ponownie zwraca uwagę, że "podmioty kontrolowane przez rodzinę Świtalskich podejmowały próby sprzedaży swoich aktywów by utrudnić Forteam dochodzenie swoich roszczeń". - Wszystkie cztery zabezpieczenia zostały uzyskane w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie w dalszym postępowaniu cywilnym przeciwko Mariuszowi Świtalskiemu w związku z naruszeniem przez niego umowy gwarancyjnej zawartej z Forteam Investments w 2015 r. Roszczenie Forteam opiewa na ponad 300 mln zł - napisano w komunikacie

Do poprzednich zabezpieczeń na majątku Świtalskiego odniósł się jego pełnomocnik. - Pragnę wskazać, iż w opinii moich klientów zawiadomienie złożone przez FIL stanowi wyłącznie instrumentalną grę w procesie cywilnym. Twierdzenia FIL stanowią pomówienie i nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości, co zostanie wykazane podczas procesu sądowego. Wskazać należy, iż w chwili obecnej nie ma żadnego orzeczenia, które sankcjonowałoby roszczenia FIL - wyjaśniał w sierpniu Borys Nowaczyk, pełnomocnik Świtalskiego.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Będzie ślisko! IMGW ostrzega przed oblodzeniem dróg i chodników
4℃
0℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
22.96 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro