Reklama
Reklama

Zainaugurowano proces beatyfikacyjny dr Wandy Błeńskiej

Dr Wanda Błeńska w 100. urodziny na Moście Jordana | fot. Sebastian Czopik

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny dr Wandy Błeńskiej.

Zainaugurowano go podczas uroczystej sesji Trybunału, pod przewodnictwem bp. Damiana Bryla, delegata metropolity poznańskiego. Z powodu koronawirusa nie mogli brać w nim udziału abp Stanisław Gądecki oraz bp Szymon Stułkowski. Ten drugi co miesiąc spotyka się z młodzieżą przy grobie lekarki i misjonarki, nazywanej "matką trędowatych".

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Ostatnie wolne miejsca!
REKLAMA

- Kościół wynosi na ołtarze sługi i służebnice Boże, aby się z nas modlili i aby pokazać nam wzór do naśladowania - powiedział ks. dr Rafał Pajszczyk, referent ds. beatyfikacji i kanonizacji.

Cały proces zajmie prawdopodobnie kilka lat. Najpierw zostanie on przeprowadzony na etapie diecezjalnym, a następnie sprawą zajmie się Watykan.

Dr Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 roku. Była żołnierzem Armii Krajowej. Przed wojną ukończyła Wydział Lekarski Uniwersytetu Poznańskiego. Po wyjeździe do Afryki w latach pięćdziesiątych przez ponad 40 lat opiekowała się chorymi na trąd. Dlatego nazywana jest "matką trędowatych".

W 1993 roku wróciła do Poznania, gdzie mieszkała do śmierci w listopadzie 2014 r. W 2011 roku z okazji setnych urodzin misjonarki w naszym mieście odbyły się uroczystości. Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. 30 października 2011 roku ponad setka przyjaciół i sympatyków Błeńskiej spotkała się na Moście Jordana, by uczcić jej urodziny - w niebo poleciało 100 lampionów.

Pod koniec 2018 roku dr Błeńska otrzymała pośmiertnie tytuł "Poznanianki Stulecia".

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega przed gęstą mgłą w Wielkopolsce
16℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
19.01 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro